StoryEditor

Do Kechneca môžu prísť Gamma a Handtmann

29.01.2006, 23:00
Do priemyselných zón pribúdajú stále noví investori. Na Slovensku je podľa informácií zverejnených vládnou investičnou agentúrou SARIO zatiaľ jedenásť funkčných priemyselných parkov s viac ako päťdesiatimi investormi. Kechnecký priemyselný park je najúspešnejší -- prilákal investície za vyše 15 miliárd korún.

Najúspešnejšia priemyselná zóna v obci Kechnec pri Košiciach získala pred pár dňami nového investora. Minulý týždeň svoj príchod do Kechneca ohlásila švédska firma Swep, zameraná na výrobu kompaktných spájkovaných výmenníkov tepla. Jej investície si vyžiadajú investície za desať miliónov eur, čo je v prepočte zhruba 370 miliónov korún. Podľa šéfa slovenskej vetvy zamestná Swep v Kechneci vyše sto pracovníkov, väčšinou robotníkov.

Prídu ďalší
V najbližších týždňoch by obec Kechnec mala podpísať zmluvu o vybudovaní nových prevádzok s americkou firmou Gamma, ktorá chce pri výrobe špeciálnych nástrojov zo vzácnych kovov zamestnať v prvej fáze asi 600 ľudí. "Projekt má výraznú pridanú hodnotu, pretože by išlo o špeciálnu výrobu, ktorá si vyžiada vysokokvalifikovaných pracovníkov. Tí by mohli nájsť uplatnenie aj vo výskume firmy," naznačil starosta obce Kechnec Jozef Konkoly. Rozhovory o dohode podľa neho ešte nie sú v takom štádiu, aby partneri mohli zverejňovať podrobnosti investície. Odberateľmi výrobkov firmy Gamma podľa Konkolyho by mohli byť automobilky.
Obec Kechnec je na dobrej ceste dohodnúť sa aj s nemeckou strojárskou spoločnosťou Handtmann. Tá chce v Kechneci vybudovať nový závod na troch hektároch. Konkoly verí, že asi dvojročné rozhovory s firmou obec úspešne ukončí v už najbližších dňoch. V strojársko-zlievarenskom procese výroby obalov na rýchlostné skrine a bloky motorov by podľa starostu malo nájsť prácu najmenej 150 až 250 ľudí. Spoločnosť Handtmann má v Európe dva závody - v nemeckých mestách Biberach a Annaberg, v ktorých zamestnáva asi 1 100 ľudí a vyrába asi 27,5 tisíca ton výrobkov pri ročnom predaji vyše 220 milión eur, čo je viac ako osem miliárd korún.

Dobrá infraštruktúra
Všetci investori, ktorí prichádzajú do obce Kechnec, oceňujú prostredie, ktoré praje investorom. Je to hotová infraštruktúra v priemyselnom parku, lacná pracovná sila, ktorú podporuje vysokoškolské zázemie v Košiciach so zameraním na technické vedy, a dopravná infraštruktúra, najmä medzinárodné letisko.
Od roku 2003, keď priemyselný park v Kechneci oficiálne otvorili aj s čiastočne návratným príspevkom 184,3 milióna korún od slovenskej vlády, v ňom postavilo, respektíve v tomto roku dokončí závody desať investorov.

Najväčší je Getrag Ford
Prvým investorom v Kechneci, ešte mimo areálu priemyselného parku, bol v roku 1999 americký Molex. Pri príchode sa zaviazal k investícii 70 miliónov dolárov (2,2 mld. Sk). Dnes zamestnáva asi tisíc ľudí a zaznamenáva tržby vyše 1,1 miliardy korún.
Strategickým a najväčším investorom parku v Kechneci je Getrag Ford Transmissions s investíciou asi 300 miliónov eur (11,25 mld. Sk). Od polovice roka 2007 bude vyrábať prevodovky s dvojitou spojkou a prevodovky pre motorky.
Belgický Gilbos od marca 2003 vyrába v Kechneci komplexné mechatronické zariadenia. Rakúsky Kuenz - SK bude od marca tohto roka vyrábať konštrukčné časti pre žeriavy, oceľové konštrukcie pre vodohospodársku výstavby a zariadenia pre vodné elektrárne. V prvej etape preinvestuje takmer sedem miliónov eur (260 mil. Sk).
Americký Plastipak buduje za 20 miliónov dolárov (620 mil. Sk) závod na spracúvanie a recykláciu PET-fliaš. Ďalším investorom v kechneckom parku je rakúsky Schelling, ktorý bude vyrábať komponenty do zariadení na presné rezanie a preinvestuje pritom v prvej fáze štyri milióny eur (150 mil. Sk).

Domáce firmy
Košická firma V.O.D.S., ktorá sa zaoberá zebrom, spracovaním a zhodnocovaním odpadov, dokončuje v priemyselnom parku závod na spracovanie opotrebovaných pneumatík a gumy s ročnou spracovateľskou kapacitou do 46-tisíc ton pneumatík. Preinvestuje v Kechneci 200 miliónov korún.
Ďalšími investormi v Kechneci sú na piatich hektároch štyria domáci investori - Dorsvet Plus (spracovanie zeleniny), Evans (spracovanie ocele), Imrich Čamaj (kamiónová doprava) a Jisimex (liehovar). Títo investori sa zaviazali preinvestovať v Kechneci najmenej 15 miliárd korún. V parku pracuje vyše 1 100 ľudí, starosta Konkoly však vidí potenciál zamestnať až 35-tisíc ľudí a jeho rozmach až na 330 hektárov zo súčasných osemdesiatich.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. november 2022 14:11