Určite si pamätáš na deň, keď bývalý premiér svoju manželku a dcéru nazval „žienkami domácimi“, zatiaľ čo informoval o tom, že pomáhajú ako dobrovoľníčky počas plošného testovania. Keď svojej 10-ročnej dcére „otcovsky odporučil, že sa už môže vydávať“, pretože vie dobre navariť. Okrem toho sa tiež preslávil príspevkom o tom, ako dúfa, že ženy budú po karanténe v húfoch chodiť tehotné, pretože ho máta demografická kríza.TASR/Dano Veselský, Facebook.com
StoryEditor

Reforma ukrojí z rozpočtu 1,2 miliardy eur navyše. Matovič prezradil, ako ju chce financovať

14.11.2021, 15:07
Autor:
TASRTASR
Medzi ďalšie opatrenia financujúce reformu minister zaradil napríklad zníženie zamestnancov verejnej správy o dve percentá či zníženie výdavkov na zbrojenie.

Zvýšenie podpory rodín, ktoré v nedeľu predstavil minister financií Igor Matovič (OĽANO), ukrojí z rozpočtu 1,2 miliardy eur navyše. Na financovanie má slúžiť napríklad milionárska daň 0,1 percenta ročne z majetku nad jeden milión eur, čo si však bude vyžadovať majetkové priznanie každého, kto má majetok za viac ako milión eur.

​Medzi ďalšie opatrenia financujúce reformu minister zaradil napríklad zníženie zamestnancov verejnej správy o dve percentá či zníženie výdavkov na zbrojenie.

Zníži výdavky na zbrojenie

Matovičov návrh znížiť výdavky na zbrojenie by štátu ušetrilo 200 miliónov eur ročne. Tvrdí, že o tom od mája vedie diskusiu s Ministerstvom obrany.

"Myslím si, že keď naši partneri v NATO investujú dramaticky menej, ako investujeme my, tak patrilo by sa ich trochu počkať," argumentoval minister.

Ďalšou položkou, ktorá by mala spolufinancovať zvýšenú podporu rodín s deťmi, je zavedenie paušálnej zrážkovej dane 29 percent na poskytovanie služieb deťom a na služby súvisiace s rekreačným bonusom.

Štátu by to prinieslo 293 miliónov eur ročne. Išlo by v princípe o daňovú sadzbu pre toho, kto tieto služby priamo poskytne. Zdaňovať sa majú príspevky z "kariet" detí, ktoré sa presunú poskytovateľovi služby, napríklad futbalovému trénerovi.

Matovič navrhol aj znížiť počet zamestnancov verejnej správy o dve percentá, čo by štátu ušetrilo 180 miliónov eur. Argumentoval, že štát zamestnáva viac než 440-tisíc zamestnancov, čo si už Slovensko naďalej nemôže dovoliť financovať.

Ďalšia položka – vyšší odvod z hazardu – by do štátnej pokladnice priniesol podľa výpočtov rezortu financií 100 miliónov eur.

Milionárska daň

Milionárska daň 0,1 percenta ročne by priniesla 20 miliónov eur. Cieľom zavedenia takejto dane je však podľa ministra okrem solidarity aj to, že každý človek, ktorý má na Slovensku majetok nad milión eur, by musel raz do roka podať majetkové priznanie. Finančná správa by potom podľa jeho slov vedela ľahšie kontrolovať odvedenú daň.

"Šiesty zdroj financovania je obmedzenie zisku zdravotných poisťovní vo výške 20 miliónov eur," pokračoval minister. Medzi návrhmi tiež figuruje aj nižší rast podielových daní o 200 miliónov eur. O tie prídu samosprávy.

Medzi ďalšie zdroje financovania Matovič zaradil vyššiu efektivitu štátnych podnikov, čo by na financovanie reformy prispelo 50 miliónmi eur ročne. Ako príklad uviedol štátnu firmu Tipos, ktorej podľa jeho tvrdení dramaticky narástol obrat a zisk.

Takisto 50 miliónov eur by mohol štát ušetriť aj na zrušení poistiek štátneho majetku. "Dnes je to jedna veľká zlodejina," skonštatoval minister s tým, že tento biznis treba zrušiť.

Zvyšných 150 miliónov eur podľa Matovičovho rezortu ročne prinesú dynamické efekty z vyššej podpory rodín. "Keď rodinám dáte 1,2 miliardy eur navyše a oni tie peniaze minú či už na spotrebu alebo služby deťom alebo na domáce rekreácie, tie peniaze dávate do ekonomiky a následne vygenerujú nové pracovné miesta, vyššie dane z príjmu, DPH, odvody – to sú tzv. dynamické efekty," uzavrel minister.

01 - Modified: 2022-07-30 05:46:00 - Feat.: - Title: Kľúčovým hráčom pri riešení vládnej krízy je premiér, tvrdí publicista 02 - Modified: 2022-07-29 13:38:45 - Feat.: - Title: Šipoš: V OĽANO urobíme všetko preto, aby sme SaS zabránili povaliť tretiu vládu 03 - Modified: 2022-07-29 10:38:47 - Feat.: - Title: SaS je rozhodnutá položiť ďalšiu vládu, je to stranícky egoizmus, tvrdí Heger 04 - Modified: 2022-07-29 10:25:45 - Feat.: - Title: SaS si určila tím na vyjednávania o novej koaličnej zmluve. Je v ňom Sulík aj Kolíková 05 - Modified: 2022-07-29 12:39:22 - Feat.: - Title: Poslanec Krúpa vstúpil do klubu SaS. Bude tímlídrom pre obranu, povedal Sulík
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. júl 2022 19:11