StoryEditor

Zbrojovky boli kartou Mečiarovej vlády

29.01.2006, 23:00

Poriadok v DMD Group sa obnovoval šesť rokov. Pôvodne skupinu zastrešovala spoločnosť DMD holding a jej akcie vlastnilo ministerstvo hospodárstva spolu s FNM, ale rozhodujúce slovo mal rezort. V ére ostatnej Mečiarovej vlády ministerstvo hospodárstva stratilo kontrolu nad skupinou, v ktorej boli začlenení aj ďalší dvaja významní výrobcovia špeciálnej techniky -- ZŤS Martin a PPS Detva.
DMD holding bol založený na jeseň 1995 a štát doň postupne vložil majetok dvadsiatky firiem s účtovnou hodnotou vyše 10 miliárd korún. Už vtedy mnohé z nich boli v miliardovej strate. Dlhovali za energie a na odvodoch.
Podľa vládneho materiálu z tých čias holding nemal firmy riadiť, ale len zabezpečovať ich koordinačnú a marketingovú oblasť. Mečiarova vláda tiež tvrdila, že treba využiť kapacity zbrojárskej výroby na export, a uchovať ich pre potreby Armády SR. Mala sa tiež rozvinúť výroba stavebných strojov určených na export do krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Tieto zámery sa nenaplnili.
Manažment holdingu od roku 1997 zakladal z majetku dcérskych firiem ďalšie spoločnosti a zároveň sa mnohé materské dostávali do konkurzu. Navyše medzi rôznymi spoločnosťami holdingu vytváral prepojenia za tichého súhlasu ministerských úradníkov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. november 2022 22:52