Ministerstvo financií zatiaľ neuvažuje o zavedení hornej hranice pre miestne dane. Nepočíta s tým ani pripravovaná novela zákona o miestnych daniach. "Princípy zdaňovania, samostatnosť a zodpovednosť samospráv zostávajú zachované, takisto aj ich právomoc na určenie sadzieb miestnych daní," povedal hovorca rezortu Peter Papanek.
Horné limity by podľa rezortu boli krokom späť. "Skôr by to viedlo k tomu, že väčšina miest a obcí by automaticky začala využívať maximálne sadzby," povedal Papanek.
Postoj rezortu by sa však mohol zmeniť. A to vtedy, ak by výnos dane z nehnuteľností stúpol tak, že by to zvýšilo celkové daňové zaťaženie Slovákov. "Bol by to vážny signál na to, aby sme nad určitými obmedzeniami premýšľali," povedal splnomocnenec rezortu pre fiškálnu decentralizáciu Jozef Mikš. Nastalo by to, ak by celkový výnos z miestnych daní stúpol o 2,7 miliardy korún. Toľko totiž vlani priniesla daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorú parlament zrušil, čím sa znížilo aj daňové zaťaženie. Prvé odhady rezortu hovoria o tom, že výnos dane z nehnuteľností stúpol tento rok o jeden a pol miliardy korún. Presnejšie čísla rezort prinesie v nasledujúcich týždňoch, keď dokončí analýzu dosahov dane z nehnuteľností na obce.
StoryEditor
Ministerstvo zatiaľ o strope neuvažuje
Ministerstvo financií zatiaľ neuvažuje o zavedení hornej hranice pre miestne dane. Nepočíta s tým ani pripravovaná novela zákona o miestnych daniach.