Reuters
StoryEditor

Mlieka aj masla bude dostatok, odbytové ceny výrobkov však klesať nebudú

23.12.2017, 13:25
Autor:
TASRTASR
Slovenskí prvovýrobcovia naďalej hospodária so stratou.

Na Vianoce a Nový rok bude dostatok mlieka aj masla. Dodávky mlieka sú totiž stabilné a dosahujú úroveň z minulého roku. Avšak, sektor prvovýroby bude čeliť skutočnosti, že štátny rozpočet na rok 2018 s dotáciami pre farmárov nepočíta. TASR o tom informoval Slovenský mliekarensky zväz (SMZ) a Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM). 

Odbytové ceny mliečnych výrobkov však klesať nebudú, pretože výkupná cena surového kravského mlieka je ku koncu roka o viac než 10 percent vyššia oproti cene v letných mesiacoch. "K otázke ďalšieho vývoja trhu a jeho vplyvu na ceny a konkurencieschopnosť mliečnych farmárov a spracovateľov je potrebné dostať reálne odpovede na to, ako sa naplnia neustále sľuby o zaistení zdrojov na systémové opatrenia, dorovnanie národných podpôr na úroveň okolitých štátov či negatívne dosahy sociálnych balíčkov," uviedol prezident SMZ Stanislav Voskár. 

Slovenský spracovatelia podľa neho taktiež plánujú vykonať prípravy a prechod na výrobné procesy "bez GMO", na ktoré je nutná národná certifikácia všetkých výrobných procesov. "Ak certifikáciu mať nebudeme, môže to byť ďalší obmedzujúci faktor pre domáce mliečne výrobky, okolité krajiny takéto certifikáty už majú," upozornil.

Pozitívom tohto roka v sektore mlieka bola skutočnosť, že v Európskej únii konečne ustúpila kríza a zotavili sa nákupné ceny mlieka. "Aj napriek tomu, že prišlo k miernemu oživeniu nákupných cien mlieka, ich výška na Slovensku zďaleka nepokrýva priemerné náklady na jeho výrobu. Aj po započítaní podpory prvovýrobcovia vyrábajú mlieko so stratou v priemere na úrovni 5 eurocentov na kilogram mlieka," upozornila riaditeľka SZPM Margita Štefániková.

Dodala zároveň, že veľkým hendikepom pre slovenských prvovýrobcov naďalej zostávajú veľké rozdiely v príjmoch oproti ich európskym kolegom. Tie sú spôsobené jednak nižšími nákupnými cenami mlieka na Slovensku, ktoré dlhodobo zaostávajú za priemerom Európskej únie o približne 3 až 4 eurocenty na kilogram mlieka a tiež výrazne nižšou podporou štátu v porovnaní s okolitými krajinami.

01 - Modified: 2022-07-08 18:28:12 - Feat.: - Title: Vedci prvýkrát našli mikroplasty v mäse, mlieku a krvi hospodárskych zvierat 02 - Modified: 2022-06-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Chovatelia tento rok krachujú. Za socializmu sme mali vyše 500-tisíc dojníc, dnes iba pätinu 03 - Modified: 2022-06-29 13:00:00 - Feat.: - Title: Bez mlieka ide váha dole ľahšie: Megan Fox schudla vďaka tejto diéte neuveriteľných 10 kíl 04 - Modified: 2022-06-19 07:00:00 - Feat.: - Title: Mlieko využijete aj mimo kuchyne: Nahradí kozmetiku aj vyleští príbory 05 - Modified: 2022-06-05 09:15:41 - Feat.: - Title: Život u niekdajšieho spojenca Československa sa zhoršil. Mlieko je za polovicu platu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. august 2022 10:17