Reuters
StoryEditor

Mlieka aj masla bude dostatok, odbytové ceny výrobkov však klesať nebudú

23.12.2017, 13:25
Autor:
TASRTASR
Slovenskí prvovýrobcovia naďalej hospodária so stratou.

Na Vianoce a Nový rok bude dostatok mlieka aj masla. Dodávky mlieka sú totiž stabilné a dosahujú úroveň z minulého roku. Avšak, sektor prvovýroby bude čeliť skutočnosti, že štátny rozpočet na rok 2018 s dotáciami pre farmárov nepočíta. TASR o tom informoval Slovenský mliekarensky zväz (SMZ) a Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM). 

Odbytové ceny mliečnych výrobkov však klesať nebudú, pretože výkupná cena surového kravského mlieka je ku koncu roka o viac než 10 percent vyššia oproti cene v letných mesiacoch. "K otázke ďalšieho vývoja trhu a jeho vplyvu na ceny a konkurencieschopnosť mliečnych farmárov a spracovateľov je potrebné dostať reálne odpovede na to, ako sa naplnia neustále sľuby o zaistení zdrojov na systémové opatrenia, dorovnanie národných podpôr na úroveň okolitých štátov či negatívne dosahy sociálnych balíčkov," uviedol prezident SMZ Stanislav Voskár. 

Slovenský spracovatelia podľa neho taktiež plánujú vykonať prípravy a prechod na výrobné procesy "bez GMO", na ktoré je nutná národná certifikácia všetkých výrobných procesov. "Ak certifikáciu mať nebudeme, môže to byť ďalší obmedzujúci faktor pre domáce mliečne výrobky, okolité krajiny takéto certifikáty už majú," upozornil.

Pozitívom tohto roka v sektore mlieka bola skutočnosť, že v Európskej únii konečne ustúpila kríza a zotavili sa nákupné ceny mlieka. "Aj napriek tomu, že prišlo k miernemu oživeniu nákupných cien mlieka, ich výška na Slovensku zďaleka nepokrýva priemerné náklady na jeho výrobu. Aj po započítaní podpory prvovýrobcovia vyrábajú mlieko so stratou v priemere na úrovni 5 eurocentov na kilogram mlieka," upozornila riaditeľka SZPM Margita Štefániková.

Dodala zároveň, že veľkým hendikepom pre slovenských prvovýrobcov naďalej zostávajú veľké rozdiely v príjmoch oproti ich európskym kolegom. Tie sú spôsobené jednak nižšími nákupnými cenami mlieka na Slovensku, ktoré dlhodobo zaostávajú za priemerom Európskej únie o približne 3 až 4 eurocenty na kilogram mlieka a tiež výrazne nižšou podporou štátu v porovnaní s okolitými krajinami.

01 - Modified: 2023-09-07 22:00:00 - Feat.: - Title: V Poprade sa vyrába vodka aj z mlieka. Liehovar získava zákazky v ďalekej Keni 02 - Modified: 2023-09-07 12:08:24 - Feat.: - Title: Američania práve zistili, že maslo si môžu natrieť na pečivo. Sú z toho takí nadšení, že vytvorili trend na TikToku 03 - Modified: 2023-08-05 12:11:47 - Feat.: - Title: Nákupná cena mlieka na Slovensku v júni klesla 04 - Modified: 2023-06-22 16:30:34 - Feat.: - Title: Dobrá správa pre domácnosti: mlieko dlhodobo zlacnelo 05 - Modified: 2023-06-24 11:00:00 - Feat.: - Title: V Amerike je kvôli vegánom prebytok mlieka. Plánujú z neho vyrábať vodku či biopalivo
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. september 2023 03:01