Národná rada Slovenskej republikyTASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Poslanci budú schvaľovať príplatky za prácu. Je to vládne PR, vyhlásil Dostál

08.02.2018, 09:07
Autor:
TASRTASR
Podľa Dostála je tento krok v rozpore s legislatívnymi pravidlami, navyše rieši nesúvisiace zákony.

Zavedenie 13. a 14. platu, ako aj zvyšovanie príplatkov za prácu zamestnancov je obyčajným PR strany Smer-SD a SNS. Presvedčený je o tom opozičný poslanec SaS Ondrej Dostál.

Poslanci SNS predložili k novele Zákonníka práce z dielne poslancov Smeru-SD pozmeňujúci návrh, ktorým sa má inštitút 13. a 14. platu zaviesť do praxe na dobrovoľnej báze. Podľa Dostála je tento krok v rozpore s legislatívnymi pravidlami, navyše rieši nesúvisiace zákony. Preto neplánuje novelu podporiť.

Sledujte priamy prenos z parlamentu

"Mzda by mala byť záležitosťou dohody zamestnanca a zamestnávateľa. Štát v podobe zákonov by do toho mal hovoriť čo najmenej. Ideme dvíhať príplatky a štát ide do toho hovoriť viac," skonštatoval Dostál. Podľa neho takéto "PR Smeru-SD ide na úkor zamestnávateľov, lebo príplatky budú platiť oni a nie štát".

Kritiku odmietol jeden z predkladateľov novely Ľubomír Petrák (Smer-SD). "Všetci tvrdíte, že na Slovensku sú nízke mzdy a vo chvíli, keď predkladáme súbor zákonov, že dvíhame mzdy cez vyššie príplatky, dvíhame minimálnu mzdu, tak máte s tým zásadný problém. Tomu ja nerozumiem," podotkol Petrák.

Dostál na to reagoval a uviedol, že si ho mýli s nejakým iným opozičným poslancom. "Ja som nikdy nehovoril o tom, že sa majú mzdy riešiť spôsobom, že štát bude niečo meniť v zákonoch a bude nariaďovať vyššiu minimálnu mzdu. Ja si myslím, že mzdy vzrastú, keď vzrastie ekonomika," podotkol Dostál.

Ďalší z predkladateľov novely Ján Podmanický (Smer-SD) odmieta, že Smer-SD si týmto zákonom robí PR. "Logicky, keď je strana vo vláde spolu s Mostom-Híd a SNS, tak logicky každý návrh zákona, ktorý pomáha slušným pracujúcim ľuďom, tak môže byť vnímaný ako PR. Cítim ale vo vašich slovách tichú závisť, že možno vy neprichádzate s takýmito opatreniami," podotkol v súvislosti s kritikou opozície Podmanický. Novela podľa neho významne pomôže zvýšiť príjmy pracujúcich na Slovensku.

Diskusia o novele Zákonníka práce bola krátka, nakoľko pre neprítomnosť viacerým poslancom prepadlo poradie. Plénum definitívne odhlasuje novelu dnes doobeda o 11. hodine.

01 - Modified: 2023-09-19 13:36:13 - Feat.: - Title: Schôdza k migrácii nie je populistickým ťahom opozície, tvrdí Saková. Otvoriť sa ju nepodarilo 02 - Modified: 2023-09-16 11:39:00 - Feat.: - Title: Sme rodina podporí mimoriadnu schôdzu k hraniciam, strana PS či Demokrati nie 03 - Modified: 2023-08-22 09:14:41 - Feat.: - Title: Šeliga po neotvorení schôdze: Smer chce vstupovať do vyšetrovaní a zrušiť špeciálnu prokuratúru 04 - Modified: 2023-08-22 08:40:34 - Feat.: - Title: Poslanci o situácii po zásahu NAKA nerokovali ani dnes, schôdzu neotvorili. Smer chcel zosadiť Hamrana 05 - Modified: 2023-08-21 13:34:03 - Feat.: - Title: Premiér Ľudovít Ódor odvolá riaditeľa SIS Michala Aláča z funkcie: Rešpektovanie zákona nie je prevrat
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. september 2023 00:59