Ten, kto nestihol podať daňové priznanie v termíne do konca marca, tak ešte môže urobiť. Musí však počítať s tým, že zaplatí pokutu. Jej výška sa určuje podľa počtu dní meškania, najmenšia je dvetisíc korún.
Napriek tomu, že tento rok bol termín na podanie daňového priznania posunutý na druhý apríl, vždy sa nájdu firmy a ľudia, ktorí termín nestihnú. Daňové priznanie musia podať i tak, a mali by tak urobiť čím skôr. Podľa zákona je pokuta za neskoré podanie priznania 0,2 percenta z dane za každý deň meškania. Minimálne je to dvetisíc korún. Najviac môže pokuta dosiahnuť desať percent dane alebo jeden milión korún.
Manažér spoločnosti PricewaterhouseCoopers Rastislav Krátky upozorňuje, že pokuta sa vzťahuje i na prípady, keď nie je firma v zisku. Platí vtedy minimálna sadzba dvetisíc korún.
Výzva úradu
Daňový úrad oneskorencov na podanie daňového priznania vyzve. V prípade, ak daňovník nepodá priznania ani v termíne, ktorý mu úrad určil, pokuta sa zvyšuje. Vtedy je už najmenšia hranica v prípade fyzických osôb desaťtisíc korún, v prípade právnických osôb 50-tisíc korún. Najviac hrozí 1,5 milióna korún.
Okrem toho daňový úrad vyrubuje za meškanie sankčný úrok. Jeho výška je v prípade, ak zanedbanie povinnosti zistil úrad, štvornásobok základnej sadzby Národnej banky Slovenska (v súčasnosti 4,5 percenta ročne). V prípade, ak daňovník priznanie podá sám, je to len polovica.
Zatiaľ menej
Podľa informácií z Daňového riaditeľstva SR bolo podaných 646 287 daňových priznaní. Je to približne o päť percent menej ako predchádzajúci rok. Nedá sa však povedať, koľko percent daňovníkov si svoju povinnosť nesplnilo. Údaje za tento rok sú totiž len predbežné. Boli zrátané štvrtého apríla. Ako povedala hovorkyňa daňovej správy Adriana Plešková, priznania podané poštou prichádzajú vo veľkých množstvách ešte týždeň po termíne.
Firmy väčšinou stíhajú
"Firmy si dávajú väčšinou pozor na to, aby priznanie podali načas," hovorí daňový poradca v spoločnosti Deloitte Michal Antala. V prípade, že sa niečo také aj stane, sú to väčšinou malé podniky. Keď nemá spoločnosť vyrátané presné daňové priznanie, s cieľom stihnúť termín pošle odhadované priznanie a presné čísla pošle neskôr, hovorí daňový poradca. Dodáva, že daňové priznanie nestihnú niekedy podať firmy so zahraničným manažmentom, ktoré fungujú len krátko a nepochopili presne podmienky slovenskej daňovej správy.
StoryEditor
Meškanie môže vyjsť draho
Ten kto nestihol podať daňové priznanie v termíne do konca marca tak ešte môže urobiť. Musí však počítať s tým, že zaplatí pokutu. Jej výška sa určuje podľa počtu dní meškania, najmenšia je dvetisíc korún.