byty, bývaniePavol Funtál
StoryEditor

Získať hypotéku bude o čosi ťažšie. Nové pravidlá sa dotknú predovšetkým obyvateľov Bratislavy

02.05.2018, 10:47
Autor:
TASRTASR
Od 1. júla začne na Slovensku platiť úverový strop.

Prísnejšie pravidlá zadlžovania, ktoré pripravila Národná banka Slovenska (NBS), sa dotknú predovšetkým obyvateľov hlavného mesta. Z priemerného platu si budú môcť po novom kúpiť na úver maximálne jednoizbový byt v novostavbe, prípadne dvojizbový v staršom paneláku. Ostatné regióny nový úverový strop pocítia výrazne menej.

Od 1. júla začne na Slovensku platiť úverový strop. Bude sa určovať podľa indexu DTI (debt to income). Celková zadlženosť jednotlivca nebude môcť presiahnuť osemnásobok jeho čistého ročného príjmu. Podiel pôžičiek poskytnutých nad túto hranicu bude postupne klesať a od apríla 2019 nebude môcť presiahnuť úroveň päť percent.

Nové pravidlá sa síce budú týkať nových úverov, no pri ich posudzovaní sa budú brať do úvahy aj staré dlhy žiadateľa. Kto si už skôr požičal napríklad sumu vo výške štvornásobku svojho čistého ročného príjmu, polovicu úverového maxima si tak už vyčerpal.

NBS sprísňuje pravidlá

Sprísňovanie podmienok zo strany NBS sa dotkne hlavne ľudí, ktorí majú záujem o kúpu drahšej nehnuteľnosti. Ich čistý príjem nemusí garantovať dostatočnú výšku úveru, aby si mohli takéto bývanie dovoliť kúpiť. Napríklad, v Bratislavskom kraji dosiahla výška priemerného platu podľa údajov Štatistického úradu SR úroveň 1200 eur mesačne.

Čistá mzda bezdetného slobodného človeka je v takom prípade 902 eur. To znamená, že priemerný obyvateľ Bratislavského kraja si po novom bude môcť požičať najviac 86.592 eur. V ostatných krajoch to bude ešte menej.

Pri obstaraní bytu však bude musieť kupujúci vo väčšine prípadov disponovať aj vlastnými úsporami vo výške 20 percent jeho ceny. Centrálna banka totiž obmedzuje aj počet hypoték poskytnutých nad úroveň 80 percent ceny nehnuteľnosti.

Menej dostupné bývanie

Po novom si tak bude môcť priemerný Bratislavčan dovoliť kúpiť nehnuteľnosť v hodnote 108.240 eur. Pri priemernej cene bývania v tomto kraji to bude stačiť na 56,82 m2. Pri novostavbách, pri ktorých sa cena šplhá k úrovni 3000 eur za m2, mu takáto výška investície bude stačiť maximálne na menší jednoizbový byt.

"Najmä mladí ľudia bez dostatočných úspor sa tak k novému väčšiemu bývaniu dostanú iba ťažko. Predpokladáme, že kúpu vlastnej strechy nad hlavou sa budú snažiť zrealizovať ešte pred platnosťou nových pravidiel," poznamenala Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

V ostatných krajoch Slovenska bude situácia priaznivejšia. Dôvodom sú nižšie ceny bývania. Aj tu však platí, že drahšie byty v novostavbách budú pre mnohých menej dostupné. Ak sa však kupujúci uspokojí aj so staršou nehnuteľnosťou, nebude mať mimo Bratislavského kraja problém obstarať si aj väčší byt.

"Ľuďom, ktorí potrebujú riešiť svoje bývanie, odporúčame, aby si dopredu overili, akú nehnuteľnosť si budú môcť kúpiť po tom, čo začnú platiť nové pravidlá. Osobitne to odporúčame mladším záujemcom o kúpu nehnuteľnosti, ktorí bývajú vo veľkých mestách, kde sú ceny nehnuteľností vyššie. Na základe toho by sa mali rozhodnúť, či je lepšie sa s kúpou poponáhľať, alebo na niečo také nie je dôvod," hovorí Žáčková.

01 - Modified: 2023-10-03 10:59:04 - Feat.: - Title: Nový logistický park prinesie viac než 600 pracovných miest do Petržalky 02 - Modified: 2023-10-03 09:32:52 - Feat.: - Title: Greenpeace bojuje proti LNG terminálu v Bratislave. Envirorezort ešte nerozhodol o odvolaní 03 - Modified: 2023-10-02 18:47:51 - Feat.: - Title: Fico prekvapil v bašte progresívcov. Oproti predchádzajúcim voľbám si výrazne polepšil 04 - Modified: 2023-10-02 11:03:52 - Feat.: - Title: Obnova časti Vajnorskej radiály obmedzí električkovú dopravu. Práce potrvajú dva mesiace 05 - Modified: 2023-10-02 06:07:39 - Feat.: - Title: Bratislava nebude riešiť spočiatku všetky porušenia chodníkovej novely pokutami
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. október 2023 01:12