Povodne v TatráchTASR/M. Kapusta
StoryEditor

Vyčíslili škody po povodniach v Tatrách. Presiahli milión eur

02.08.2018, 12:31
Autor:
TASRTASR
Momentálne sa v bezzásahovej zóne na celom území nachádza len v korytách potokov a riek odhadom 20 až 30-tisíc stromov.

Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP) už vyčíslili škody, ktoré v Tatranskom a Pieninskom národnom parku po sebe zanechali júlové prívalové dažde. Celková suma presiahla 1,2 milióna eur, náklady na odstránenie následkov ničivých povodní budú podstatne vyššie. Informovala o tom Martina Petránová zo ŠL TANAP.

Najväčšie škody podľa nej spôsobila voda v oblasti Tatranskej Javoriny, zasiahnutá bola najmä Javorová dolina, v ktorej sa nachádza aj zdroj pitnej vody pre obce Tatranská Javorina a Ždiar. Živel tam zničil mosty, cesty i turistické chodníky. V lokalite Podmuráň došlo aj k odtrhu svahu v dĺžke približne 40 metrov, čo si vyžiada ďalšie financie na jeho stabilizáciu a vybudovanie oporného múru.

"Nechali sme si urobiť geologický prieskum a na základe správy z obhliadky svahovej deformácie v Javorovej doline, ktorú vypracovali odborníci, je nám už teraz jasné, že odstraňovanie následkov povodní potrvá ešte minimálne niekoľko mesiacov, keďže škody v tejto oblasti sú značné. Zasiahnuté boli najmä Zadné Meďodoly, kde bol kompletne zničený turistický chodník. Aj napriek našej snahe opraviť ho čo najskôr, toto leto určite nebude priechodný," konštatoval Pavol Fabian, riaditeľ ŠL TANAP.

V týchto dňoch ich zamestnanci podľa Petránovej stále intenzívne pracujú na odstraňovaní drevnej hmoty a nánosov z vodných tokov v oblasti Tatranskej Javoriny. Doteraz sa im z potokov a riek – predovšetkým z toku Javorinka v mieste nad a pod odberným miestom pitnej vody pre spomínané obce – podarilo vytiahnuť zhruba 300 kubických metrov drevnej hmoty, ktorej gro tvoria koreňové koláče a kmene stromov s konármi.

"Práve drevná hmota ponechaná vo vodných tokoch bola príčinou rozsiahlych materiálnych škôd. Hoci sme kompetentné orgány na tento problém už niekoľko rokov upozorňovali, nedostali sme súhlas na to, aby sme ich mohli odtiaľ vytiahnuť," zdôraznil šéf tatranských lesníkov.

Momentálne sa v bezzásahovej zóne na celom území TANAP-u v správe ŠL TANAP podľa nich nachádza len v korytách potokov a riek odhadom 20-tisíc až 30-tisíc stromov, ďalšie tisíce sú v okolí vodných tokov. "Ak sa korytá nevyčistia od prekážok brániacich toku vody, keď sa neobnovia ich zaslepené ramená a nebude sa riešiť ich prietočnosť, hrozí, že pri lejakoch s podobnou intenzitou zrážok sa situácia zopakuje," dodal Fabian.

Momentálne ŠL TANAP ako správca turistických chodníkov robia podľa Petránovej všetko pre to, aby spriechodnili aj ostatné úseky, ktoré museli uzatvoriť. Okrem Javorovej doliny a Zadných Meďodolov ostáva pre turistov uzatvorená už len žlto vyznačená turistická trasa z Tatranskej Lesnej k Rainerovej chate a časť zeleno vyznačeného turistického chodníka z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom, kde voda zničila mostíky.

"Obísť tento úsek však môžu turisti po asfaltovej ceste. S obmedzeniami treba rátať aj v Bielovodskej doline, kde je vyznačená obchádzka, a na viacerých úsekoch v Tichej a Kôprovej doline, kde ŠL TANAP takisto odstraňujú následky ničivých povodní," dodala.

01 - Modified: 2023-03-25 21:30:40 - Feat.: - Title: Americký štát Mississippi zasiahlo tornádo a búrky, zahynulo najmenej 26 ľudí 02 - Modified: 2023-03-23 06:30:50 - Feat.: - Title: Vojna Ukrajine spôsobila škody vo výške viac než 140 miliárd dolárov, odhaduje Kyjevská ekonomická škola 03 - Modified: 2023-03-21 16:35:34 - Feat.: - Title: Šéf Pamiatkového úradu Pavol Ižvolt pre HN: Verím, že vláda vyčlení peniaze na obnovu pamiatok 04 - Modified: 2023-03-16 09:19:06 - Feat.: - Title: Hrdíme sa titulom automobilovej veľmoci. Vyrobíme však niekedy aspoň jednu batériu? (Brífing HN) 05 - Modified: 2023-03-09 10:21:42 - Feat.: - Title: HN24: TANAP
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. marec 2023 18:05