Dnes padol rozsudok v jednej z najväčších káuz v histórii našej energetiky – G-komponent. Krajský súd v Žiline rozhodol, že Stredoslovenská distribučná musí dvom výrobcom elektrickej energie vrátiť takmer sto tisíc eur. V tlačovej správe o tom informuje advokátska kancelária Poláček & Partners, ktorá zastupuje výrobcov elektriny.
"Poplatok zaviedol Úrad pre regulácii sieťových odvetví v roku 2013 pre všetkých výrobcov elektriny. V roku 2016 však Ústavný súd rozhodol o jeho neústavnosti. Aj napriek tomu distribučné spoločnosti neústavne vyberaný poplatok nevrátili a vyberajú ho naďalej. Výrobcovia sa voči takémuto konaniu bránia súdnou cestou," píše sa v tlačovej správe.
Kauza G-komponent sa dotýka výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov majú už roky hlavu v smútku. Za pripojenie ekologických alternatív do sústavy ich totiž distribučné spoločnosti „odmeňujú“ poplatkami, ktoré Ústavný súd ešte v roku 2016 označil za nezákonné.
Ide o špeciálny poplatok pre výrobcov elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov za prístup do sústavy jedného z troch regionálnych distribútorov. Zaviedla ho vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z roku 2013. Výška poplatku sa odvíja od cenníka jednotlivých distribučiek, pohybuje sa však na úrovni 17-tisíc až 21-tisíc eur za jednu megawatthodinu.
Podstatou pôvodného sporu bol rozdiel medzi prístupom a pripojením do distribučnej sústavy. Výrobcovia zelenej energie sú pripojení, aby v prípade prebytku mohli elektrinu predať distribučným spoločnostiam, absolútna väčšina z nich však nemá uzatvorenú zmluvu o prístupe.
Poplatok však distribučky účtovali všetkým rovnako – tí, ktorí chceli vyrobenú elektrinu predávať ďalej, ale aj tí, ktorí zmluvu nemajú a elektrinu chceli využívať pre vlastnú spotrebu, hoci iba príležitostne dosiahli prebytky. Za pravdu výrobcom dal Ústavný súd, ktorý v lete 2016 rozhodol, že poplatok platili v rozpore s Ústavou. Distribučky však faktúry zasielali ďalej.