StoryEditor

Šéf Zväzu cestovného ruchu: Slovensko si pokazilo povesť dovolenkovej destinácie, na dôsledky opatrení nikto nemyslel

09.01.2022, 23:00
Zahraniční turisti u nás tento rok chýbali. Podľa prezidenta Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky Mareka Harbuľáka ich nahnevalo aj to, že k nám nemohli prísť s PCR alebo AG testom.

HORECA segment má za sebou ďalší náročný rok. S čím všetkým ste sa museli popasovať?
Chýbalo vyhodnotenie ekonomických dôsledkov navrhovaných opatrení v najviac zasiahnutých odvetviach, aj vecná a odborná komunikácia pri ich príprave. Viaceré tak nemali vplyv na zlepšenie pandemickej situácie, no zároveň spôsobovali ekonomické škody, predovšetkým podnikom a zamestnávateľom v gastre a cestovnom ruchu. Spomeniem na začiatku letnej turistickej sezóny nelogické zavedenie zákazu vstupu neočkovaným osobám bez akejkoľvek alternatívy, napríklad negatívneho PCR alebo AG testu. Tým sme nahnevali státisíce turistov z okolitých krajín, ktorí nakoniec trávili dovolenku inde. Toto opatrenie bolo vzhľadom na dobrú situáciu zbytočné. Rovnako zavedenie a uplatňovanie zmeneného covid automatu od polovice augusta, čo znova prinieslo nervozitu medzi turistov a prevádzkovateľov, predovšetkým vo Vysokých Tatrách. Farby sa menili počas prebiehajúcej letnej sezóny a automat bol prezentovaný ako pripravenosť na prichádzajúcu tretiu vlnu. Epidemická situácia na Slovensku však aj v tejto vlne patrí k najhorším na svete. Pravidlá teda neboli vyvážené a ani nepriniesli želaný účinok.

A čo lockdown, ktorý vyhlásili od polovice novembra?
Ide skôr o nelockdown. Služby cestovného ruchu zostali naďalej zatvorené, a to aj pre očkovaných či prekonaných, no Slováci si bez akýchkoľvek obmedzení mohli dopriať tieto služby vo všetkých okolitých krajinách. Výnimkou je len Rakúsko. Opäť sme pri tom, že nedokážeme prijať účinné opatreni...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-22 22:27:48 - Feat.: - Title: Boris Johnson popiera, že o lockdownových večierkoch úmyselne klamal. Prisahal na Bibliu 02 - Modified: 2023-03-22 08:35:28 - Feat.: - Title: Čína schválila na núdzové použitie svoju prvú mRNA vakcínu proti covidu 03 - Modified: 2023-03-21 12:57:25 - Feat.: - Title: Podnikatelia v cestovnom ruchu zverejnili požiadavky na budúcu vládu 04 - Modified: 2023-03-21 10:04:22 - Feat.: - Title: Čína kritizuje americký zákon, ktorý má odtajniť informácie o pôvode koronaviru 05 - Modified: 2023-03-16 09:19:06 - Feat.: - Title: Hrdíme sa titulom automobilovej veľmoci. Vyrobíme však niekedy aspoň jednu batériu? (Brífing HN)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. marec 2023 12:03