TASR - Jakub Kotian
StoryEditor

Policajti budú nahrávať zákroky, dostanú 13-tisíc kamier za 100 miliónov

23.11.2018, 16:46
Autor:
TASRTASR
Súťažné podklady prešli opakovanou kontrolou Úradu pre verejné obstarávanie.

Ministerstvo vnútra (MV) SR vyhlásilo verejné obstarávanie na dodávku 12 900 kamerových systémov pre policajtov. V piatok o tom informovala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) na sociálnej sieti. Z vestníka Úradu pre verejné obstarávanie vyplýva, že celková odhadovaná hodnota nákupu je viac ako 99,5 milióna eur bez DPH.

"Súťažné podklady prešli opakovanou kontrolou Úradu pre verejné obstarávanie SR," ozrejmila Saková. Odevné kamery majú slúžiť predovšetkým na monitorovanie a záznam práce policajtov. Ponuky môžu záujemcovia predkladať do 9. januára 2019.

Predmetom zákazky má byť dodávka kamerových systémov určených pre monitoring policajných zložiek, ochranu budov, verejných priestorov a súvisiacej infraštruktúry. Okrem kamier, potrebnej techniky, káblov a konektorov zahŕňa zákazka aj všetky súvisiace licencie a služby zabezpečenia štvorročnej servisnej podpory dodávaných zariadení. V sume má byť zarátaná aj konfigurácia a inštalácia technických zariadení. Ministerstvo zároveň žiada obstarávateľa o ocenenie služieb technického špecialistu.

"Keďže MV SR sa chce uchádzať o prefinancovanie tejto investície zo štrukturálnych fondov, pripravujeme aj štúdiu uskutočniteľnosti implementácie projektu," doplnil rezort. Ministerstvo má záujem s dodávateľom uzatvoriť rámcovú dohodu. O konečnej cene sa má podľa rezortu dohodnúť na elektronickom trhovisku.

Rezort ozrejmil, že súťažné podklady prešli opakovanou kontrolou Úradu pre verejné obstarávanie s cieľom predísť akejkoľvek diskriminácii uchádzačov a prieťahom v obstarávaní. Kamery musia podľa rezortu spĺňať náročné podmienky nielen na technické prevedenie, ale aj na prenos videí a ich centrálne ukladanie.

"Záznamové zariadenia budú slúžiť predovšetkým na monitorovanie a záznam služobných činností policajtov v kontakte s verejnosťou – najmä využívania policajných oprávnení počas služobných zákrokov. Budú však dôležité tiež na ochranu policajtov, keďže bývajú kritizovaní nielen pre formu zákrokov, ale napríklad aj pre nečinnosť," uviedol rezort v súvislosti s odevnými kamerami.

Skúsenosti polície podľa ministerstva potvrdzujú, že keď sú si ľudia pri zákrokoch polície vedomí, že aj ich snímajú kamery, správajú sa kultivovanejšie.

Rezort vnútra v novembri informoval, že v tejto súvislosti sa už dávnejšie vykonávali testy v teréne. Požiadavky polície sa mali optimalizovať tak, aby bol projekt prevádzkovateľný. Vysvetlil, že výsledky testov boli potrebné práve na prípravu verejného obstarávania.

01 - Modified: 2022-08-12 10:24:20 - Feat.: - Title: Z horiaceho auta prevážajúceho migrantov policajti vytiahli osem ľudí 02 - Modified: 2022-08-08 08:12:58 - Feat.: - Title: HN24: Polícia obvinila z viacerých lúpeží 44-ročného Chorváta, hrozí mu väzenie 03 - Modified: 2022-08-05 08:45:05 - Feat.: - Title: Problém s nedostatkom policajtov nie je len vo finančnom ohodnotení, hovorí Saková 04 - Modified: 2022-08-03 08:46:23 - Feat.: - Title: Nemáš peniaze? Pokuta bude nižšia. Zaviedli výšky pokút na základe platov 05 - Modified: 2022-07-30 18:54:35 - Feat.: - Title: Talian ubil na ulici nigérijského predavača, nikto z prizerajúcich nezasiahol
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. august 2022 14:30