Rovnako ako vyprážané, aj spracované alebo predvarené potraviny môžu ovplyvniť váš centrálny nervový systém a zvýšiť riziko vzniku degeneratívneho ochorenia mozgu (napríklad Alzheimerovej choroby).Flickr.com
StoryEditor

Osobitný odvod obchodných reťazcov porušuje európsku legislatívu, tvrdí daňový expert

26.11.2018, 10:25
Autor:
TASRTASR
Návrh zákona o osobitnom odvode posunul parlament v októbri do druhého čítania.

Osobitný odvod obchodných reťazcov porušuje európsku legislatívu vo viacerých bodoch. Ak bude zavedený v podobe, v akej bol predložený na októbrovú schôdzu parlamentu, pôjde o nepovolenú podporu, porušenie slobody usadzovania sa a slobody pohybu služieb, ako aj porušenie smernice o DPH. Upozornil na to v pondelok na tlačovej konferencii daňový expert a riadiaci partner spoločnosti Grant Thornton Wilfried Serles.

Keďže osobitný odvod majú podľa návrhu platiť iba siete, v ktorých viac ako desatinu obratu tvoria potraviny, ide o jasné poskytnutie výhody ostatným obchodným prevádzkam, uviedol ďalej Serles.

"Každý kto podniká v maloobchode, ale nespadá pod definíciu reťazca podľa zákona o osobitnom odvode, získa neprípustnú hospodársku výhodu. To je jednoznačne porušenie práva EÚ. Toto je prvý dôvod, prečo je tento návrh protizákonný," tvrdí.

Doplatili by spotrebitelia

Serles uviedol, že na zavedenie odvodu by doplatili spotrebitelia, čo by sa dotklo sociálne slabších vrstiev, čo nie je v záujme vlády. Napríklad v Rakúsku sa využíva marketingová podpora predaja rakúskych výrobkov a spotrebiteľovi je jasné, že si takto kupuje kvalitu. V súvislosti s Poľskom a Maďarskom uviedol, že tam bol takýto zákon prepadákom a prebiehajú súdne spory s obchodnými reťazcami.

Zástupcovia právnej kancelárie Taylor Wessing, ktorá sa zaoberá návrhom zákona aj na základe žiadosti Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) tvrdia, že text návrhu zákona je nízkej právnej kvality. Debatu treba podľa nich vrátiť do odbornej roviny.

"Z ústavnoprávneho hľadiska ide u navrhovaného osobitného odvodu o daň, respektíve o atypickú platbu do štátneho rozpočtu, ktorá stojí na pomedzi daní a poplatkov. Ďalej návrh vyberá skupiny obchodníkov, ktorí budú podliehať dani," zhodnotil partner právnickej kancelárie Radovan Pala s tým, že návrh výrazne zasahuje do hospodárskej súťaže a mohol by byť prekážkou príchodu nových investorov na Slovensko. Za nesystémové považuje, že v konaniach o výbere odvodu má rozhodovať agrorezort.

Danko sa nechystá ustúpiť

Ako v piatok (23.11.) vyhlásil predseda SNS a parlamentu Andrej Danko, strana neustúpi od presadenia osobitného odvodu pre obchodné reťazce a jej nominanti sa nedajú zastrašiť.

Zákon podľa neho "naučí arogantných podnikateľov sa slušne správať voči Slovensku". Výsledkom má byť každoročná systémová podporu pre potravinárov, pôdohospodárov a spracovateľov. Z osobitného odvodu očakáva štát vyše 100 miliónov eur. "Nech narazí, na čo chce," odpovedal Danko na otázku médií, či zákon nemôže naraziť na európsku legislatívu.

Návrh zákona o osobitnom odvode posunul parlament v októbri do druhého čítania. Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku by mali podľa neho od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 percenta z ich čistého obratu. Poslanec Radovan Baláž (SNS) medzitým avizoval určité úpravy zákona.

Zvýšiť sa má minimálne percento predaja potravín z 10 percent na 25 percent. Osobitný odvod by nemali platiť malé a stredné podniky, podnikové predajne, prevádzky, ktoré sa nachádzajú v malých obciach a obchodné aliancie. Odvod by sa tiež nemal týkať prevádzok, ktoré sú v okresoch spadajúcich pod zákon o najmenej rozvinutých okresoch.

01 - Modified: 2022-12-04 15:08:01 - Feat.: - Title: Vládne deštruktuum mobile: Ktorý sektor položíme na kolená vo verejnom záujme najbližšie? 02 - Modified: 2022-12-02 09:09:16 - Feat.: - Title: HN24: Osobitný odvod 03 - Modified: 2022-12-02 10:57:54 - Feat.: - Title: Zamestnávatelia ostro kritizujú zámer OĽANO na osobitné zdanenie vybraných podnikov 04 - Modified: 2022-12-01 23:00:00 - Feat.: - Title: Šéf O2 pre HN: Ak nám štát zisky zoberie, operátori znížia investície. To sa dotkne kvality služieb pre ľudí 05 - Modified: 2022-11-25 10:24:35 - Feat.: - Title: Andrej Danko si kvôli Viktorovi Orbánovi vyholil hlavu. Chváli sa tým na sociálnych sieťach
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. január 2023 21:16