StoryEditor

Prelom v cenách elektriny? Ústavný súd rozhodol o dôležitom poplatku

13.01.2022, 23:00
V roku 2016 padol verdikt v prospech zelených výrobcov, aktuálne iný senát toho istého súdu rozhodol opačne. Prevádzkovatelia obnoviteľných zdrojov hovoria o zlom dni pre slovenskú energetiku.

V cenách elektriny je poplatok, ktorý leží v žalúdku časti odberateľov. Spor oň sa tiahne od roku 2013. Vtedy regulačný úrad vydal verdikt presunúť časť nákladov v cenách elektriny zo spotrebiteľov na výrobcov – vytvoril tak v systéme nový poplatok.

Zdroje napojené na sústavu totiž zaťažujú distribučnú sieť. Súvisiace náklady v desiatkach miliónov eur ročne odvtedy neplatia ľudia v cenách, ale cez G-komponent producenti elektriny.

Podľa nich bol takýto krok protiústavný a už niekoľko rokov tak pozorujeme v energetike súdne spory medzi výrobcami a distribútormi. Teraz prišlo ďalšie dôležité rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré nepoteší vlastníkov zelených zdrojov.

Rozsudok sa ruší

Ide o zložitejší právny problém. V skratke však treba rozlišovať medzi zmluvou o pripojení a zmluvou o prístupe. V roku 2013 regulátor určil, že G-komponent sú povinní platiť všetci výrobcovia elektriny pripojení do distribučnej sústavy bez ohľadu na to, či mali uzavretú zmluvu o prístupe do sústavy a distribúcii elektriny, alebo...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. jún 2022 06:26