Priemyselná výrobaHN/Pavol Funtál
StoryEditor

Opatrenia vlády sú pre menšie firmy likvidačné, varujú zamestnávatelia

28.01.2019, 13:36
Autor:
TASRTASR
Ku Klubu 500 sa s kritikou podnikateľského prostredia na Slovensku pridali aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR či Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Niektoré opatrenia vlády na podporu rastu platov a sociálnych benefitov pre zamestnancov sú pre menšie a stredné podniky takmer likvidačné a v prípade zhoršenia ekonomickej situácie budú mať za následok prepúšťanie zamestnancov, zhodli sa viaceré zamestnávateľské organizácie.

Vládu kritizoval po ohlásenom prepúšťaní v automobilke KIA Žilina a znížení počtu pracovných zmien v bratislavskej automobilke Volkswagen združenie zamestnávateľov Klub 500, podľa ktorého sú úsporné opatrenia v automobilkách dôsledkom tlaku vlády na podnikateľov.

Viacerí analytici však prisudzujú úsporné opatrenia poklesu trhu s automobilmi či optimalizácii výrobných procesov. Ku Klubu 500 sa s kritikou podnikateľského prostredia na Slovensku pridali aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR či Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Podľa AZZZ sú na rozvoj a udržanie kvalitného podnikateľského prostredia potrebné zmeny ako napríklad zníženie daňového a odvodového zaťaženia, zlepšenie vymožiteľnosti práva, zníženie administratívnej záťaže, flexibilnejší Zákonník práce, ale aj systematické prepojenie vzdelávania s trhom práce.

"Spomínané oblasti sú v zlom stave už niekoľko rokov a sú riešené iba čiastkovo a sporadicky," povedala hovorkyňa asociácie Miriam Špániková.

Ohlásené zmeny v automobilkách označil tajomník RÚZ Martin Hošták za príklad, keď nikým nekontrolovaný sociálny populizmus a realizácia kampane na úkor zamestnávateľov vedie v prípade spomalenia ekonomiky k znižovaniu stavov v jednotlivých firmách. "Musím sa stotožniť s názorom Klubu 500," povedal Hošták.

Dopady zvýšených nákladov vyplývajúcich napríklad zo zavedení dovolenkových poukazov, zvýšení príplatkov za prácu nadčas a ďalších opatrení vlády, sa podľa neho môžu dotknúť ďalších spoločností alebo aj celého firemného sektora. "Práve tieto opatrenia majú účinok, v prípade, že dôjde k spomaleniu ekonomiky," dodal Hošták.

01 - Modified: 2022-12-02 12:58:11 - Feat.: - Title: Poslanec OĽANO reaguje na zamestnávateľov: V ťažkých časoch je zodpovedné zdaniť zisky bohatých firiem 02 - Modified: 2022-12-02 09:09:16 - Feat.: - Title: HN24: Osobitný odvod 03 - Modified: 2022-12-04 14:30:09 - Feat.: - Title: Séria daní pobúrila biznis. Ďalšie Volvo na Slovensko už nemusí prísť, varujú podnikatelia 04 - Modified: 2022-12-02 10:57:54 - Feat.: - Title: Zamestnávatelia ostro kritizujú zámer OĽANO na osobitné zdanenie vybraných podnikov 05 - Modified: 2022-11-24 10:00:00 - Feat.: - Title: Pomôže s trávením, ale aj zlou náladou: Liečivé účinky ružičkového kelu by ste rozhodne nemali prehliadať
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 14:07