Priemyselná výrobaHN/Pavol Funtál
StoryEditor

Opatrenia vlády sú pre menšie firmy likvidačné, varujú zamestnávatelia

28.01.2019, 13:36
Autor:
TASRTASR
Ku Klubu 500 sa s kritikou podnikateľského prostredia na Slovensku pridali aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR či Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Niektoré opatrenia vlády na podporu rastu platov a sociálnych benefitov pre zamestnancov sú pre menšie a stredné podniky takmer likvidačné a v prípade zhoršenia ekonomickej situácie budú mať za následok prepúšťanie zamestnancov, zhodli sa viaceré zamestnávateľské organizácie.

Vládu kritizoval po ohlásenom prepúšťaní v automobilke KIA Žilina a znížení počtu pracovných zmien v bratislavskej automobilke Volkswagen združenie zamestnávateľov Klub 500, podľa ktorého sú úsporné opatrenia v automobilkách dôsledkom tlaku vlády na podnikateľov.

Viacerí analytici však prisudzujú úsporné opatrenia poklesu trhu s automobilmi či optimalizácii výrobných procesov. Ku Klubu 500 sa s kritikou podnikateľského prostredia na Slovensku pridali aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR či Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Podľa AZZZ sú na rozvoj a udržanie kvalitného podnikateľského prostredia potrebné zmeny ako napríklad zníženie daňového a odvodového zaťaženia, zlepšenie vymožiteľnosti práva, zníženie administratívnej záťaže, flexibilnejší Zákonník práce, ale aj systematické prepojenie vzdelávania s trhom práce.

"Spomínané oblasti sú v zlom stave už niekoľko rokov a sú riešené iba čiastkovo a sporadicky," povedala hovorkyňa asociácie Miriam Špániková.

Ohlásené zmeny v automobilkách označil tajomník RÚZ Martin Hošták za príklad, keď nikým nekontrolovaný sociálny populizmus a realizácia kampane na úkor zamestnávateľov vedie v prípade spomalenia ekonomiky k znižovaniu stavov v jednotlivých firmách. "Musím sa stotožniť s názorom Klubu 500," povedal Hošták.

Dopady zvýšených nákladov vyplývajúcich napríklad zo zavedení dovolenkových poukazov, zvýšení príplatkov za prácu nadčas a ďalších opatrení vlády, sa podľa neho môžu dotknúť ďalších spoločností alebo aj celého firemného sektora. "Práve tieto opatrenia majú účinok, v prípade, že dôjde k spomaleniu ekonomiky," dodal Hošták.

01 - Modified: 2023-09-24 09:52:18 - Feat.: - Title: Strany by pomohli zamestnávateľom cez odvodovú odpočítateľnú položku 02 - Modified: 2023-09-25 11:44:45 - Feat.: - Title: Vyrieši nespavosť a zlé trávenie: Mak by ste si nemali servírovať len na buchtách či koláčoch 03 - Modified: 2023-09-23 13:30:00 - Feat.: - Title: Nechce sa vám behať po úradoch? Po novom si môžete zistiť všetko o penziách z domu 04 - Modified: 2023-09-20 15:19:16 - Feat.: - Title: Lepšia náladu, štíhlejšie telo a pevnejšie zdravie: pozrite sa, prečo sa oplatí saunovať 05 - Modified: 2023-09-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Nová vláda musí mať odvahu riešiť dlho zanedbávané problémy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. september 2023 15:07