Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná sľubuje, že tento rok vznikne špeciálny inštitút, ktorý bude riešiť problémy farmárovTASR
StoryEditor

Agrorezort plánuje opätovne kontrolovať potraviny. Dôvodom je ich dvojaká kvalita

29.01.2019, 10:43
Autor:
ČTKČTK
Ministerstvo pôdohospodárstva najprv počká na zverejnenie metodiky a výsledkov testovania na európskej úrovni, ktoré by mali byť známe do konca marca.

Slovensko plánuje v tohtoročnom prvom polroku vykonať testy na základe jednotnej európskej metodiky ohľadom dvojakej kvality tovaru. Novinárom to dnes povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Ministerstvo pôdohospodárstva najprv počká na zverejnenie metodiky a výsledkov testovania na európskej úrovni, ktoré by mali byť známe do konca marca.

Pozrite si tlačovú konferenciu ministerky Matečnej:

"Chcela by som upozorniť všetkých výrobcov, ktorí vyrábajú v dvojakej kvalite, aby nasledovali príklady nadnárodných spoločností, ktoré zjednotili receptúru. Ak sa tak nestane, proti takýmto nadnárodným spoločnostiam zakročíme tvrdo, pretože slovenský a európsky spotrebiteľ si zaslúžia rovnakú kvalitu potravín," uviedla Materská.

Členské štáty EÚ zo strednej a východnej Európy vrátane Slovenska dlhodobo upozorňujú na praktiky výrobcov, ktorí pod rovnakým obalom dodávajú do zmieňovaných regiónov menej kvalitné potraviny či drogistický tovar.

Dvojaký kvalita potravín by na európskej úrovni mala byť zaradená medzi nekalé obchodné praktiky. "Našou veľkou snahou je, aby smernica bola hotová čo najskôr. Je to na dialógu Európskeho parlamentu a Komisie," povedala Matečná. Neuviedla, či sa nové pravidlá podarí presadiť ešte do májových volieb do Európskeho parlamentu.

Rakúsko na konci vlaňajška ako predsedajúca krajina v EÚ stiahlo tému dvojaký kvality potravín z rokovaní ministrov členských krajín. Terajšie rumunské predsedníctvo záležitosť ale do debát vrátilo.

Slovensko už predvlani vykonalo vlastné testy potravinárskych výrobkov predávaných pod rovnakým názvom a rovnakou značkou na Slovensku a v Rakúsku. Analýza preukázala výraznejšie rozdiely u takmer polovice skúmaných produktov.

01 - Modified: 2022-02-04 06:24:02 - Feat.: - Title: Mičovský: Toto už nie je moje OĽANO. Vlčan by mal vyvodiť politickú zodpovednosť 02 - Modified: 2022-01-24 10:32:19 - Feat.: - Title: Vlčan otvára 110-miliónovu výzvu. Sľubuje si od nej pokles cien potravín 03 - Modified: 2022-01-04 13:17:20 - Feat.: - Title: Turbulentný rok pre farmárov. Dočkali sa lepšieho ministra, no vstupy im vzrástli o stovky percent 04 - Modified: 2021-12-16 11:44:14 - Feat.: - Title: Ministerstvo pôdohospodárstva spustilo výzvu na projekty pre potravinárov. V hre je 170 miliónov 05 - Modified: 2021-08-19 22:02:00 - Feat.: - Title: Kauza Dobytkár: Dostanú svedecké výpovede v korupčnej afére Danka a Matečnú pred súd?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. február 2023 08:01