StoryEditor

Inflácia sa vyšplhala na deväťročné maximum. Minulý rok rástli ceny rýchlejšie ako sa očakávalo

14.01.2022, 08:28
Autor:
TASRTASR
Výrazný vplyv mal rast cien napríklad v doprave, pričom išlo predovšetkým o stúpanie cien pohonných látok v ročnom priemere o 17,3 percenta.

Ročná inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za posledných deväť rokov, a to 3,2 percenta. Ovplyvnil ju rýchly rast cien v druhom polroku. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad.

Štatistici poznamenali, že vlani rástli ceny rýchlejšie, než očakávala odborná verejnosť. V roku 2020 totiž pod vplyvom pandémie inflácia dosiahla len 1,9 percenta.

"Vývoj počas roka 2021 bol turbulentný, zatiaľ čo prvé dva mesiace spotrebiteľské ceny rástli o menej ako jedno percento, postupne sa dynamika ich rastu zvyšovala. Od júla sa medziročný rast cien dostal nad úroveň troch percent a v poslednom mesiaci roka sa priblížil k šiestim percentám," poznamenal riaditeľ odboru cenových štatistík Štefan Adamec.

Ceny v doprave

Ceny vlani vzrástli vo všetkých 12 hlavných zložkách spotrebného koša. Výrazný vplyv mali vyššie ceny v doprave, predovšetkým rast cien pohonných látok v ročnom priemere o 17,3 percenta. Tento rast je podľa štatistikov aj dôsledkom bázického efektu, ceny palív v roku 2020 a 2019 totiž klesali.

Výrazný vplyv mali tiež rastúce ceny tabakových výrobkov po úprave daní v marci 2021, celoročne sa zdvihli o 13,7 percenta.

"Rast cien podporila tiež zásadná redukcia štátu v dotovaní školských obedov pretavená do 13-percentného rastu závodného stravovania v roku 2021. A k celkovému rastu prispeli aj drahšie noviny a periodiká, ktorých ceny vzrástli v priemere o viac ako desať percent," podotkli štatistici.

Štatistický úrad SR

Ceny nájmov a stavebných materiálov

Zvyšovanie stavebných materiálov sa zasa prejavilo v imputovanom nájomnom, ktorého cena za celý rok vzrástla o 6,2 percenta pričom v roku 2020 to bolo len jedno percento.

Imputované nájomné pritom patrí do najväčšej výdavkovej skupiny slovenských domácností - bývanie a energie. Štatistici sa bližšie pozreli na vývoj dvoch najsledovanejších zložiek - bývanie a energie, ktoré tvoria 25 percenta výdavkov domácností a potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré predstavujú 18 percent výdavkov.

"Na prekvapenie, z celoročného pohľadu mali obe najdôležitejšie zložky vo výdavkoch, tak potraviny, ako aj bývanie, skôr tlmiaci efekt na rast ročnej miery inflácie," okomentoval Adamec.

Obyvateľom Slovenskej republiky totiž v minulom roku stúpili výdavky za bývanie a energie len o 1,3 percenta, čo je menej ako predošlé tri roky.

Celý rok 2021 rast cien tejto zložky tlmili lacnejšie energie, a to najmä plyn, ktorý evidoval zníženie o takmer desať percent a elektrina, ktorá zlacnela o 4,3 percenta.

Ceny potravín

Rast cien potravín, bez nealko nápojov, dosiahol 1,9 percenta, čo je najnižšia hodnota za najmenej štyri posledné roky.

"V predošlých rokoch rástli ceny potravín dynamickejšie, v roku 2020 o 2,8 percenta a v rokoch 2018 a 2019 dokonca o viac ako štyri percentá," uzavrel Adamec.

Vývoj cien deviatich skupín potravinových výrobkov bol pomerne odlišný, najviac vzrástli ceny olejov a tukov o sedem percent, zeleniny o 3,9 percenta či chleba a obilnín o 2,7 percenta, ale tiež mlieka, syrov a vajec o 1,8 percenta. Mäso zdraželo o 0,5 % a zlacnenie sa prejavilo iba pri ovocí (pokles o 0,6 %).

V priemere za rok 2021 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 3,2 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o tri percentá a za domácnosti dôchodcov o 2,9 percenta.

24. máj 2022 08:33