Reuters
StoryEditor

Brusel začal s hĺbkovým prešetrovaním Slovenska. Dôvodom je odvod pre reťazce

02.04.2019, 11:51
Autor:
tbatba
Európska komisia má obavy, že v dôsledku určitých výnimiek dochádza k selektívnemu zvýhodňovaniu istých maloobchodníkov oproti ich konkurentom.

Odvod pre reťazce z dielne SNS Brusel pozastavil. Európska Komisia totiž vydala predbežné opatrenie a pozastavila účinnosť zákona.

Zároveň dnes začala na Slovensku s hĺbkovým prešetrovaním, ktoré sa týka platby odvodu zo strany potravinárskeho maloobchodného sektora. 

Obavy zo selektívneho zvýhodňovania

Má obavy, že v dôsledku určitých výnimiek týkajúcich sa úhrady tohto odvodu dochádza k selektívnemu zvýhodňovaniu istých maloobchodníkov oproti ich konkurentom, čo je v rozpore s pravidlami EÚ v oblasti štátnej pomoci, píše sa v tlačovej správe Európskej komisie. 

Prešetrovanie sa týka odvodovej povinnosti, ktorú Slovensko zaviedlo koncom vlaňajška a ktorá sa vzťahuje na tu pôsobiacich maloobchodných predajcov potravín. Zákon
o odvode nadobudol účinnosť 1. januára 2019, pričom prvá úhrada odvodu má byť splatná ku koncu apríla 2019.

Komisia dnes Slovensko zároveň oficiálne požiadala, aby pozastavilo uplatňovanie predmetného opatrenia, až kým Komisia neuzavrie svoje posúdenie podľa pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci.

​Brusel argumentuje selektívnym zvýhodňovaním podnikov, ktoré sú od predmetného odvodu oslobodené, a preto ide o štátnu pomoc v zmysle pravidiel EÚ.

"Komisiu okrem toho znepokojuje skutočnosť, že dané opatrenie môže mať negatívny vplyv na spotrebiteľov, a to najmä v podobe zvýšenia cien alebo zníženia spotrebiteľského výberu na slovenskom maloobchodnom trhu," píše sa v stanovisku Komisie.  

Európska komisia ďalej dodáva, že Slovensko doteraz nepreukázalo, prečo sa podniky oslobodené od tohto odvodu nachádzajú v inej situácii ako podniky, ktoré ho hradiť majú.

Neštandardné opatrenie 

Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej ide o neštandardné opatrenie, ktoré bolo aplikované v histórii EÚ menej ako desaťkrát. 

"Budem takéto správanie veľmi striktne namietať a požiadame EK, aby začala vyšetrovanie, ktorí úradníci rozhodovali a s akými lobistami sa stretávali. Tieto informácie následne zverejníme," povedala ministerka.

01 - Modified: 2023-05-25 14:52:06 - Feat.: - Title: Brusel schválil prevzatie švajčiarskej banky Credit Suisse domácim konkurentom UBS 02 - Modified: 2023-05-24 09:20:43 - Feat.: - Title: Ekológia sa predraží. Náklady na normu Euro 7 majú byť násobne vyššie než tvrdí EK​ 03 - Modified: 2023-05-17 14:36:30 - Feat.: - Title: Európska komisia plánuje rozšíriť clá na tovary predávané cez online obchod 04 - Modified: 2023-05-16 21:12:06 - Feat.: - Title: Potrebu ozdravenia verejných financií potvrdzujú aj aktuálne prognózy Európskej komisie, tvrdí Inštitút 05 - Modified: 2023-05-16 17:45:01 - Feat.: - Title: Európska komisia podľa zdrojov Reuters schváli dohodu medzi UBS a Credit Suisse, ktorá predíde kríze
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. máj 2023 14:39