52 429 000 eurasb.sk
StoryEditor

Slovensko zastavilo dodávky kontaminovanej ruskej ropy. Požiadal o to Slovnaft

25.04.2019, 21:01
Autor:
lmlmČTKČTK
Oznámila to spoločnosť Transpetrol, ktorá prevádzkuje na Slovensku ropovod. Požiadal ju o to Slovnaft.

Slovensko sa pridalo ku krajinám, ktoré zastavilo dodávky znečistenej ruskej ropy.

Oznámila to spoločnosť Transpetrol, ktorá prevádzkuje na Slovensku ropovod. Požiadal ju o to Slovnaft.

Okamžitá platnosť

"Na základe aktuálnych informácií od spoločnosti Ukrtransnafta o čerpaní ropy so zmenenými kvalitatívnymi parametrami na prečerpávaciu stanicu Brody spoločnosť Transpetrol požiadala svojich odberateľov o stanovisko k prevzatiu takejto ropy. Na základe následného odmietnutia prevzatia takejto ropy spoločnosťou SLOVNAFT pristúpila spol. Transpetrol s okamžitou platnosťou k technickej odstávke ropovodu medzi Slovenskom a Ukrajinou až do vyriešenia vzniknutej situácie a prijatia adekvátnych opatrení na úpravu parametrov prepravovanej ropy," píše sa v stanovisku spoločnosti Transpetrol, ktoré pre HNonline poskytol riaditeľ právneho odboru a kontroly Matej Poriez.

Hovorca Slovnaftu Anton Molnár potvrdil pre HNonline zaslanie listu. "V priebehu piatka doobeda alebo okolo obeda poskytneme viac informácií k vzniknutej situácii."

​Nákup kontaminovanej suroviny z ropovodu Družba zastavilo Nemecko a podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na dva nemenované zdroje, aj Česká republika. Znečistená ropa by mohla poškodiť rafinérie. 

Český štátny prevádzkovateľ ropovodov Mero ale dnes popoludní uviedol, že ropu stále prepravuje podľa pôvodného harmonogramu.

Dve vetvy ropovodu Družba

Ropovod Družba sa v Bielorusku rozdeľuje na dve vetvy. Severná vedie do Poľska a Nemecka. Južná potom vedie cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka.

Ruská ropa na Ukrajinu cez Bielorusko podľa informácií agentúry Belta naďalej tečie bez obmedzenia. Firma Gomeltransněfť dnes uviedla, že na Slovensko a do Maďarska sa znečistená ropa dostane za štyri až päť dní.

Organický chlorid sa používa na zvýšenie produkcie ropy.

Pred transportom je však potrebné ho od ropy oddeliť, pretože môže poškodiť rafinérie. Ruské ministerstvo energetiky oznámilo, že monopolný prevádzkovateľ ropovodov Transnefť sa snaží problém odstrániť čo najskôr.

Bližšie sa k časovému rámcu ministerstvo nevyjadrilo.

Podľa zdroja Reuters oboznámeného so situáciou by problém mohol byť vyriešený do konca týždňa.

01 - Modified: 2023-06-05 14:20:16 - Feat.: - Title: Počet mŕtvych v ruskom regióne po otrave alkoholom stúpol na 16 02 - Modified: 2023-06-05 13:55:43 - Feat.: - Title: OPEC+ je dôležité pre stabilitu globálnych energetických trhov, tvrdí Peskov. Obmedzenie ťažby pokračuje 03 - Modified: 2023-06-05 13:24:25 - Feat.: - Title: Ukrajina vytvorila v Rusku sieť agentov pre sabotáže, zásobuje ich dronmi. Môžu byť za útokom na Kremeľ 04 - Modified: 2023-06-05 12:50:19 - Feat.: - Title: Ruský sektor služieb v máji pokračoval v silnom raste, naberá aj nových zamestnancov 05 - Modified: 2023-06-05 13:34:00 - Feat.: - Title: Revolúcia alebo útek? Sonda do ruskej spoločnosti je pre Západ kľúčom k skutočnému riešeniu vojny
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. jún 2023 05:14