automobilky, výrobaPeter Mayer
StoryEditor

Roboty by na Slovensku mohli nahradiť tretinu pracovných miest, ohrozený je najmä západ

28.04.2019, 10:58
Autor:
TASRTASR
Dôležité bude, ako sa na robotizáciu pripravia samotné štáty, upozorňujú odborníci.

Medzinárodná federácia pre robotiku uvádza, že od roku 2013 až 2017 sa globálna výroba a predaj priemyselných robotov zvýšili o 114 percent. Do roku 2021 sa očakáva, že by trh s robotmi mal každoročne vzrásť o 14 percent. V roku 2021 by sa tak celosvetovo malo vyrobiť viac ako 600-tisíc robotov ročne. Ešte v roku 2001 ich ročne pribudlo zhruba 80-tisíc za rok.

Na Slovensku by podľa aktuálnych údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) mala práve robotizácia v nasledujúcich rokoch meniť trh práce. A to tak, že by sa nimi mala nahradiť približne tretina súčasných pracovných pozícií.

Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlíkovej robotizácia v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch najmenej zasiahne krajiny na severe. Napríklad v Nórsku je takto ohrozených len 6 percent súčasných pracovných pozícií.

Najohrozenejšia je stredná a východná Európa, nakoľko tu je veľa nízko kvalifikovanej práce na rozdiel od škandinávskych krajín, ktoré sa zameriavajú na prácu s vyššou pridanou hodnotou.

Ohrozený je západ Slovenska

Regióny, ktoré sa vyznačujú nízkou ohrozenosťou automatizáciou, sú tie, kde sú ľudia s vyšším vzdelaním, majú väčší počet pracovných miest v službách a sú viac urbanizované.

Automatizácia pracovných pozícií sa líši aj v regionálnom meradle. Na Slovensku je najviac ohrozených pozícií na západe krajiny, a to až 40 percent súčasných miest.

OECD ale nepredpokladá, že situácia na trhu bude pre ľudí kritická. Očakáva, že robotizácia skôr podporí tvorbu väčšieho počtu pracovných miest. Zaniknú len nízkokvalifikované pozície. Pribudnú však sofistikovanejšie, na ktoré sa budú musieť zamestnanci preškoliť. Ide napríklad o obsluhu spomínaných strojov.

"Existuje množstvo štúdií na túto tému. Najnovšia z dielne OECD tvrdí, že celosvetovo by robotizácia mala nahradiť približne 14 percent súčasných pracovných pozícii. Ďalšia ale hovorí, že robotizácia zasiahne až polovicu súčasných zamestnancov," uvádza analytička.

Žiadané budú počítačové znalosti

Dôležité bude, ako sa na robotizáciu pripravia samotné štáty, upozorňujú odborníci. Tzv. digitálna revolúcia, ktorá sa týka najmä IKT oblasti (informačné a komunikačné technológie), spôsobila v poslednom desaťročí tvorbu 4 z 10 pracovných miest.

Napríklad v Spojených štátoch amerických sa očakáva, že zhruba 47 percent pracovných miest bude v nasledujúcich 10 až 20 rokov nahradených počítačmi a algoritmami.

V nasledujúcich rokoch budú preto firmami žiadané najmä počítačové znalosti zamestnancov. Podľa prieskumu OECD, v ktorom zisťovala počítačové schopnosti dospelej populácie vyšlo, že viac ako 50 percent ľudí v 28 krajinách OECD, vrátane Slovenska, má len základné počítačové vedomosti. Ovláda prijímať a posielať maily či vyhľadávať informácie na internete.

01 - Modified: 2023-07-19 18:56:08 - Feat.: - Title: Trh práce sa mení. Obstojíme v zápase o pracovné miesta budúcnosti? 02 - Modified: 2023-05-22 08:33:30 - Feat.: - Title: Ako nám zmení umelá inteligencia pracovný deň? Strata pracovných miest nemusí byť taká dramatická 03 - Modified: 2023-04-19 10:34:55 - Feat.: - Title: Rast ekonomík v budúcnosti potiahne umelá inteligencia a automatizácia 04 - Modified: 2023-04-05 11:16:46 - Feat.: - Title: Walmart chce mať do troch rokov 65 percent obchodov obsluhovaných automaticky 05 - Modified: 2023-02-23 10:50:47 - Feat.: - Title: Na bojisku sa už v budúcnosti zomierať nebude. Konflikt na Ukrajine naštartoval vývoj smrtiacich robotov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2023 05:43