Košice, parkovanieTASR
StoryEditor

Mesto Košice sa sporilo o parkovanie so spoločnosťou EEI. Súd rozhodol v prospech firmy

23.05.2019, 11:04
Autor:
TASRTASR
Proti tomuto uzneseniu možno podať odvolanie.

V spore medzi mestom Košice a parkovacou spoločnosťou EEI najnovšie Okresný súd Košice II rozhodol o neodkladnom opatrení v prospech parkovacej firmy.

Mestu súd prikázal, aby poskytovalo spoločnosti súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného na jeho území v zmysle nájomnej zmluvy z roku 2012 a jej dodatkov.

Diať sa tak má až do skončenia sa nájomnej zmluvy alebo do právoplatnosti prípadného súdneho rozhodnutia, ktoré by konštatovalo jej neplatnosť.

Súd o tom rozhodol uznesením 20. mája. "Proti tomuto uzneseniu možno podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia," informovala o tom hovorkyňa Anna Pančurová.

Mesto prevzalo od 1. januára tohto roka parkovací systém na základe všeobecne záväzného nariadenia, a to napriek nesúhlasu EEI ako prevádzkovateľa parkovacích miest v zóne plateného parkovania. Primátor Jaroslav Polaček označuje nájomnú zmluvu s firmou za neplatnú. Obe strany sa obrátili na súd.

"Spoločnosť EEI od začiatku tohto sporu poukazuje na fakt, že nie je možné dosiahnuť právny stav krokmi, ktoré sú protiprávne a nerešpektujú rozhodnutia súdov. Bez ohľadu na 15-dňovú lehotu na odvolanie je rozhodnutie vykonateľné už jeho doručením. Spoločnosť EEI sa tak ako doteraz bude riadiť právom a rozhodnutiami súdov," reagoval vo štvrtok  hovorca spoločnosti Peter Hollý.

Okresný súd v rozhodnutí prikazuje mestu "zdržať sa konania, ktoré by žalobcovi znemožnilo alebo sťažilo plnenie zmluvných povinností a uplatňovanie práv podľa nájomnej zmluvy z 30. júla 2012 v znení jej neskorších dodatkov, a to najmä ktoré by žalobcovi zabránili alebo sťažili prevádzkovanie verejných platených parkovísk a výber parkovného na území mesta Košice žalobcom a ohrozili základný ekonomický model fungovania parkovacieho systému v zmysle nájomnej zmluvy z 30. júla 2012 v znení jej neskorších dodatkov, a to do času skončenia sa trvania uvedenej nájomnej zmluvy alebo do právoplatnosti prípadného súdneho rozhodnutia, ktoré by konštatovalo neplatnosť nájomnej zmluvy".

Podobné neodkladné opatrenie ako košický súd vydal na základe žaloby EEI ešte vlani na jeseň Okresný súd Bratislava I.

Po odvolaní sa mesta však bratislavský krajský súd toto opatrenie pre miestnu nepríslušnosť zrušil. Firma sa tak obrátila na košický súd.

K najnovšiemu rozhodnutiu súdu prisľúbil vyjadrenie aj košický magistrát.

01 - Modified: 2024-06-18 09:35:28 - Feat.: - Title: Pri dopravnej nehode v Košiciach prišiel o život motocyklista 02 - Modified: 2024-06-10 10:40:39 - Feat.: - Title: Eurovoľby: V Košickom kraji vyhralo Progresívne Slovensko, vyše polovice hlasov získalo v Košiciach 03 - Modified: 2024-06-07 17:34:30 - Feat.: - Title: Steelka išla proti európskemu priemeru. Segment vidí zlepšenie, no budúcnosť huty je otázna 04 - Modified: 2024-05-31 13:53:48 - Feat.: - Title: Na východe sa pripravuje miliónová dražba. Známu hokejovú arénu dobehli financie a nesplácaný úver 05 - Modified: 2024-05-30 14:47:39 - Feat.: - Title: Najvyšší súd potvrdil neplatnosť parkovacej zmluvy mesta Košice a EEI
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. jún 2024 03:36