TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Plynárenské podniky sú pripravené aj na mimoriadnu situáciu, vyhlásil Žiga

19.06.2019, 15:31
Autor:
TASRTASR
Nie je preto vylúčené, že od januára 2020 prestane cez Ukrajinu prúdiť plyn z Ruska.

Plynárenské podniky v SR sú pripravené aj na mimoriadnu situáciu s plynom. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD).

"Pripravujeme sa na štandardný režim, ale sme pripravení aj na nejakú mimoriadnu situáciu," priblížil v stredu Žiga v súvislosti s doteraz neuzatvorenou novou zmluvou o preprave plynu medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá by mala začať platiť od roku 2020.

"Mám naplánované stretnutie s našimi reprezentantmi plynárenských spoločností, teda so spoločnosťou SPP (Slovenský plynárenský priemysel), Eustream, SPP Distribúcia a Nafta, prvý júlový týždeň, kde zhodnotíme situáciu a pripravenosť na zimnú sezónu," informoval o tom.

Rokovanie s Ukrajinou

Oznámil zároveň, že rezort hospodárstva SR čaká vzhľadom na ukrajinské voľby pracovná cesta na Ukrajinu "niekedy na jeseň".

"Bude to buď medzivládna komisia, alebo bilaterálne rokovanie po kreovaní novej (ukrajinskej) vlády. S novými partnermi už bude možné rokovať o nejakej dlhodobejšej vízii," dodal Žiga.

Tranzit cez Ukrajinu

Minister hospodárstva 5. júna počas cesty v Rusku informoval o tom, že má pocit, že ruskí partneri sú pripravení hľadať konštruktívne riešenia v otázke momentálnej neexistencie novej dohody o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu, pričom tá súčasná zanikne ku koncu roka. Nie je preto vylúčené, že od januára 2020 prestane cez Ukrajinu prúdiť plyn z Ruska.

"Spor alebo otvorené otázky nie sú medzi EÚ a Slovenskom a Ruskou federáciou, ale tie otvorené otázky sú medzi Ruskom a Ukrajinou. Zároveň som vám naznačoval, že na Ukrajine budú parlamentné voľby, a keď vzíde vláda po ukrajinských voľbách z týchto volieb taká, ktorá bude mať konštruktívny prístup k rokovaniam s Rusmi, a mám pocit, že Rusi majú ekonomické záujmy v tomto zmysle veľmi jasné, tak si myslím, že tie dodávky cez Ukrajinu nebudú ohrozené," konštatoval začiatkom júna šéf MH SR.

Žiga počas cesty v Rusku zároveň zdôraznil, že ruská strana ubezpečila tú slovenskú, že občania SR a aj slovenský priemysel po 1. januári 2020 nebudú ohrození, čo sa týka dodávok plynu.

01 - Modified: 2023-06-02 12:59:19 - Feat.: - Title: Naplnenosť nemeckých zásobníkov plynu dosiahla 75 percent o tri mesiace skôr, ako bolo v pláne 02 - Modified: 2023-05-30 10:30:39 - Feat.: - Title: Cena plynu pre európsky trh je na dvojročnom minime, Únia má solídne zásoby 03 - Modified: 2023-06-02 22:16:30 - Feat.: - Title: V hre je veľké zdraženie plynu od januára. Hrozí nárast cien o polovicu 04 - Modified: 2023-05-25 18:37:29 - Feat.: - Title: Ruský plyn je pasca, tvrdia Poliaci. Slovensko je v hre o veľký plynový kontrakt práve od severného suseda 05 - Modified: 2023-05-25 16:00:00 - Feat.: - Title: Vieme, kedy k nám príde plyn z Poľska, no „drogy“ ostávajú záhadou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. jún 2023 19:40