Ministerka Gabriela Matečná tvrdí, že opatreniami chce chrániť dodávateľov.TASR
StoryEditor

Slovenskí farmári pripravujú významné investície v Bielorusku, tvrdí Matečná

27.06.2019, 12:34
Autor:
TASRTASR
Matečná taktiež uviedla, že sa stretáva aj s otázkou - načo majú slovenskí poľnohospodári a potravinári expandovať do zahraničia.

Slovenskí poľnohospodári získali príležitosť na investície do podnikov obrábajúcich takmer 100-tisíc hektárov bieloruskej pôdy.

Informovala o tom vo štvrtok v Bratislave po rokovaní s delegáciou Bieloruska Gabriela Matečná, šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, za účasti Igora Alexandroviča Leščeňu, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bieloruskej republiky v SR a Daniela J. Kratkeho, zakladateľa Slovenského farmárskeho družstva (SFD). Kratky hodnotu investície nespresnil.

"Nekompetentnosť niektorých komentujúcich či členov opozície v oblasti obchodnej diplomacie, ktorí kritizovali historickú návštevu predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) v Bielorusku, je zarážajúca. Práve vďaka nej dnes môžeme oznámiť významnú akvizíciu slovenských poľnohospodárov v bieloruskom agrosektore. Skúsenosti Slovenska aj našich špičkových odborníkov z agrosektora, budú pre bieloruské poľnohospodárstvo cennou a užitočnou pomocou. Zároveň sa tým zvýši konkurencieschopnosť slovenského agrosektora v celoeurópskom meradle," povedala Matečná.

"Náš holding podpísal dve memorandá s bieloruskými guberniami Grodnenskou a Brestskou, kde sme získali exkluzívnu investičnú príležitosť týkajúcu sa podnikov hospodáriacich na takmer 100-tisíc hektároch. Našich partnerov zaujímajú naše skúsenosti s procesom transformácie agrosektora a s tým súvisiacim prechodom k vyššej efektivite agropodnikov. Prijímame s potešením, že o túto našu skúsenosť prejavili naši partneri z Bieloruska záujem. Vznik holdingu Slovenského farmárskeho družstva bol totiž logickým vyústením pozitívnych zmien, ktoré v sektore na Slovensku začali pred 28 rokmi," vysvetlil Kratky, zakladateľ SFD, ktoré bude investíciu realizovať.

Expanzia do zahraničia

Matečná taktiež uviedla, že sa stretáva aj s otázkou - načo majú slovenskí poľnohospodári a potravinári expandovať do zahraničia. Ekonomika výroby vo väčších množstvách je však podľa nej kľúčom k efektivite a konkurencieschopnosti našich prvovýrobcov i potravinárov.

Prináša totiž výhodu nasadenia precízneho poľnohospodárstva, čiže najmodernejších dostupných technológií. Práve ich využívanie na veľkých plochách je cestou k udržateľnej a ekologickej poľnohospodárskej výrobe.

"Ak chceme, aby boli naši poľnohospodári konkurencieschopní a bratí rovnocenne ako poľnohospodári zo západných krajín EÚ, nesmieme ich nechať sedieť za humnom. Len spoznávaním sveta a konkurencie sa dokážu presadiť kvalitou, cenami i objemami dodávok. Práve príliš malé objemy vyrábaných potravín pritom označujú reťazce za jeden z dôvodov, prečo nevedia zaradiť slovenských výrobcov na svoje pulty," uzavrela Matečná.

"Sme hrdí na vysokú kvalitu našich mliečnych výrobkov. Sme však otvorení spolupráci a máme záujem o investície a nové technológie zo Slovenska. Chcem potvrdiť, že návšteva pána predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka obsahovala významné ekonomické prvky. A poľnohospodárstvo bolo vyhodnotené ako jedna z nádejných oblastí pre spoluprácu," povedal Leščeňa.

Jeden z top exportérov

SFD združuje poľnohospodárske podniky po celom Slovensku. Hospodári približne na 30-tisíc hektárov pôdy v rôznych podmienkach od trnavskej tabule, cez krupinskú planinu, až po ekologické liptovské pasienky pričom zamestnáva takmer 1000 pracovníkov.

Bielorusko vyrába približne jedno percento svetových objemov mlieka a v exporte mliečnych výrobkov dosahuje okolo šesť percent. Podľa údajov Medzinárodnej mliekarenskej federácie z roku 2017 obsadilo Bielorusko 4. miesto vo svete v exporte syrov po EÚ, Novom Zélande a USA.

Bielorusko je jedným z troch najväčších exportérov masla popri Novom Zélande a EÚ. V exporte suchého odtučneného mlieka stabilne obsadzuje piatu priečku vo svete.

01 - Modified: 2023-04-18 05:29:17 - Feat.: - Title: Kožuch je v rozpore s Matečnou a Dankom. Svedkovia opísali, ako mali oligarchovia profitovať z polície 02 - Modified: 2023-04-17 12:10:30 - Feat.: - Title: Kauza Dobytkár: vypovedala exministerka SNS Matečná. Ona zlomila dovtedy neúplatného Kožucha, tvrdí kajúcnik 03 - Modified: 2021-08-19 22:02:00 - Feat.: - Title: Kauza Dobytkár: Dostanú svedecké výpovede v korupčnej afére Danka a Matečnú pred súd? 04 - Modified: 2021-06-03 08:43:56 - Feat.: - Title: Priznala spriaznenosť s SNS aj korupciu. Exšéfka pozemkového fondu vlastní nehnuteľnosti za milióny 05 - Modified: 2021-05-11 15:48:04 - Feat.: - Title: Projekt, ktorý rozbiehal Matečnej človek, stroskotal. Firmu teraz čaká pomsta akcionára
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. jún 2023 13:37