Dan Materna, MAFRA
StoryEditor

Pokuty za nezavedenie eKasy sa odkladajú, prezidentka podpísala zákon

27.06.2019, 12:39
Autor:
TASRTASR
Národná rada rokovala o tomto návrhu minulý týždeň v skrátenom režime.

Pokuty za neskoré zavedenie eKasy do svojich prevádzok sa nebudú podnikateľom udeľovať do konca tohto roka. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala súvisiacu novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice.

Národná rada rokovala o tomto návrhu minulý týždeň v skrátenom režime. Neuloženie pokuty navrhlo Ministerstvo financií uplatniť, ak podnikateľ preukáže písomným potvrdením alebo emailom, že si do dňa účinnosti zákona záväzne objednal online registračnú pokladnicu u výrobcu, dovozcu alebo distribútora, ktorému bolo vydané rozhodnutie o certifikácii, a zároveň, že požiadal o pridelenie kódu online registračnej pokladnice.

Po schválení pozmeňovacieho návrhu Radovana Baláža (SNS) sa termín odkladu pokút posunul z 30. septembra do konca roka. Zároveň sa vypustila podmienka objednania pokladnice na neuloženie sankcie.

Ministerstvo financií predložilo návrh, aby ochránilo podnikateľov pred sankciami z dôvodov, ktoré neboli spôsobené ich pričinením.

Rezort uviedol, že aj napriek maximálnym snahám zainteresovaných strán sa nepodarilo dosiahnuť, aby bol trh dostatočne zásobený potrebnými softvérovými a hardvérovými riešeniami.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) upozornil na to, že aj keď sa subjekt registruje a objedná si eKasu u certifikovanej firmy, môže sa dostať do situácie, že dodávateľ nemá dostatočnú kapacitu, aby dokázal požiadavku pokryť. Rezort preto navrhol odklad pokút.

Systém eKasa bol pre nových podnikateľov povinný od začiatku apríla. Firmy, ktoré tržby evidovali pred týmto termínom, sa musia novej legislatíve prispôsobiť do konca júna. Cieľom je zabezpečiť rozšírenie priameho elektronického prepojenia registračných pokladníc s finančnou správou, ako aj zefektívniť boj proti daňovým únikom.

01 - Modified: 2022-08-01 11:30:00 - Feat.: - Title: Kontroly u podnikateľov odhalili stovky porušení, najčastejším problémom sú chýbajúce tržby 02 - Modified: 2022-07-08 10:50:00 - Feat.: - Title: Systém eKasa zaevidoval v júni rekordné tržby takmer tri miliardy eur 03 - Modified: 2022-05-04 12:57:44 - Feat.: - Title: Čaputová je falošná a zákerná žena. V ďalších voľbách by som ju nepodporil, hovorí Matovič 04 - Modified: 2022-05-02 19:19:03 - Feat.: - Title: Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia, reaguje Čaputová na Fica s Blahom 05 - Modified: 2022-04-30 12:42:48 - Feat.: - Title: Ivan Mikloš je poradcom prezidentky Čaputovej pre ekonomickú politiku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. október 2022 13:55