Minister práce Ján Richter hovorí o minimálnej mzde vo výške 580 eur. Predseda Smeru Robert Fico prišiel s tým, že by to malo byť 60 percent priemernej mzdy, čo by sa podľa jeho predstáv malo budúci rok odzrkadliť na vyše 600 eurách. To sú celkom dramatické čísla, čo vy na to?
Už vlani som naznačil, že momentálne dianie na Slovensku sa nedá označiť ako zodpovedné riadenie štátu, ale ako politický marketing. Za tým si plne stojím, situácia sa odvtedy žiaľ ešte zhoršila. V marci budúceho roka nás čakajú voľby a obávam sa, čo nastane dovtedy. Pretože táto situácia sa podobá bezbrehému sľubovaniu nesplniteľných vecí, rozdávaniu cudzích peňazí a prísľubov, ktoré nemajú nič spoločné so zdravou ekonomikou. Keď dáme na ulicu sto ľudí a opýtame sa ich, kto si nepraje vyšší platový príjem, koľko ľudí vám povie, že nechce peniaze? Žiadny. Toto čo sa tu deje, je obyčajná presilovka, nie je to žiadny sociálny dialóg. Je to propaganda, ktorej ekonomické dopady sa objavia v budúcom roku a budú nepriaznivé pre slovenskú ekonomiku.
Je naozaj zvyšovanie minimálnej mzdy takým zásadným problémom? Pretože veľké firmy, akou je aj vaša, nemajú až taký vysoký počet zamestnancov zarábajúcich minimálnu mzdu.
Nás netrápi samotná výška minimálnej mzdy. My zamestnávame ľudí, staráme sa o nich a vieme ako ich motivovať. Podľa prieskumu, ktorý sme robili v rámci Klubu 500, v priemysle nie sú zamestnaní zamestnanci s platom vo výške minimálnej mzdy. Otázka však je, či ten fenomén minimálnej mzdy vôbec treba mať zavedený. Na Slovensku máme zákon, ktorý hovorí o budúcoročnom medziročnom náraste 6 percent. Skokový nárast samotnej minimálnej mzdy sa neprejaví v priemysle rastom minimálnych základných príjmov pracovníkov, vzhľadom k tomu, že u nás taký...
Zostáva vám 85% na dočítanie.