Podľa štúdie Agricultural Health Study (AHS), desaťročia trvajúceho výskumného projektu realizovaného rôznymi vládnymi skupinami, sú farmárom a ich rodinným príslušníkom viac diagnostikované určité typy rakoviny. Medzi ne patrí leukémia, non-Hodgkinov lymfóm, mnohopočetný myelóm, sarkóm mäkkých tkanív a žalúdka, mozgu, prostaty a rakovina kože. Pesticídy môžu byť jednou z najväčších príčin, ale AHS tiež uvádza prispievajúce faktory ako „výfukové plyny motorov, rozpúšťadlá, prach, živočíšne vírusy, hnojivá, palivá a špecifické mikróby“.Pixabay
StoryEditor

Farmárovi zo Zemplína hrozilo pre sumu 1 081 eur takmer dvanásť rokov basy. Peniaze ani nedostal vyplatené

25.01.2022, 23:00
Je hanba, že na Špecializovaný trestný súd idú takéto prípady, reagoval farmárov advokát Tomáš Majerčák.

Minulý rok zarezonoval prípad podnikateľa Štefana Duča, ktorý dostal za subvenčný podvod desať rokov natvrdo. Podľa rozsudku mal spôsobiť škodu 2,8 milióna eur, keď nenaložil s poskytnutou dotáciou pre vinárske spoločnosti hospodárne a efektívne.

Projekt financovaný z fondov na podporu rozvoja vidieka poukázal na to, že pridelenie európskych peňazí je naozaj pod prísnym drobnohľadom. Tak ako aj v ďalšom prípade.

O nenávratný príspevok požiadal aj agropodnikateľ zo Sobraniec Albín Blicha. Peniaze od Pôdohospodárskej platobnej agentúry však nielenže nezískal, ale navyše mu hrozilo, že si pôjde odsedieť 12 rokov trestu.

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku tak začiatkom tohto roka prebiehal naozaj bizarný proces. „Je hanba, že na Špecializovaný trestný súd vôbec idú takéto prípady,“ reagoval pre HN jeho advokát Tomáš Majerčák.

Škoda 1 081 eur
Albín Blicha, ktorého splnomocnila jeho manželka Mária, podal žiadosť o dotáciu pred dvoma rokmi. Išlo o pôdu v...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 04:43