TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Danko si kladie podmienku pre vyššiu minimálnu mzdu: Niekedy si neviem so Smerom rady

06.10.2019, 12:24
Autor:
TASRTASR
​Smer-SD si podľa Andreja Danka musí uvedomiť, že vo vláde sú naďalej aj jeho koaliční partneri.

SNS sa bude musieť porozprávať so Smerom-SD, či sa mení jeho politika a kto je vlastne lídrom strany. Povedal to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že sa chce pýtať aj na platnosť koaličnej zmluvy.

Smer-SD si podľa neho musí uvedomiť, že sú tu aj koaliční partneri.

"Na Koaličnej rade, ktorá bude, sa budem pýtať, či ešte platí koaličná zmluva," skonštatoval Danko aj v súvislosti so schválením rastu minimálnej mzdy vo vláde. Poukázal na zásadu, ktorá v minulosti platila, že ak majú členovia vlády z niektorej strany výhradu voči konkrétnemu návrhu, bod sa nezaradí na rokovanie vlády.

​Smer-SD si podľa neho musí uvedomiť, že vo vláde sú naďalej aj jeho koaliční partneri. "Niekedy si neviem so Smerom-SD rady," povedal Danko. Na rokovaní Koaličnej rady chce hovoriť aj o tom, kto je vlastne lídrom Smeru-SD.

Zdôraznil, že má korektné vzťahy aj s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý bude lídrom strany do volieb, aj s predsedom strany Robertom Ficom.

Dankova podmienka

Národniari podmieňujú podľa Danka schválenie novely zákona o minimálnej mzde z dielne Smeru-SD tým, že musia koaliční partneri podporiť jej návrh na zvýšenie minimálneho dôchodku. Danko tvrdí, že je potrebné celkovo zmeniť systém sociálneho zabezpečenia.

Danko opäť zopakoval, že SNS je za zvýšenie minimálnej mzdy, ale musí to byť zodpovedné. Podľa neho je po 10 rokoch stanovovania minimálnej mzdy tento systém zastaraný a treba sa zaoberať novými výzvami.

Koaličná SNS naďalej trvá na zvýšení minimálneho dôchodku. Poslanci navrhujú základnú sumu minimálneho dôchodku naviazať namiesto určeného percenta sumy životného minima pre jednu osobu na určené percento sumy priemernej mzdy vyplývajúcej z hospodárstva SR za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza danému kalendárnemu roku, konkrétne má byť vo výške 33 percent priemernej mesačnej nominálnej mzdy v hospodárstve.

Minimálny dôchodok nemá rozbiť štátnu kasu

"Toto je principiálna vec, hádam nikto na Slovensku nechce zabrániť nárastu minimálneho dôchodku. Podali sme citlivý návrh, ktorý nerozbije štátnu kasu. Ľuďom, ktorí majú najnižšie dôchodky, treba pomôcť," skonštatoval Danko.

​Predseda SNS ďalej uviedol, že ak Smer-SD nepodporí ich návrh o minimálnych dôchodkoch, nepodporia národniari jeho novelu o minimálnej mzde, ktorou sa má zaviesť vzorec na jej pravidelné zvyšovanie.

"Minimálne dôchodky sú naša podmienka schválenia toho, čo navrhuje Robert Fico pri minimálnej mzde. Budem ešte navrhovať, aby sme stanovili percentuálne k priemernej mzde aj odpočítateľnú položku. To znamená, ak rastie minimálna mzda, aby rástla odpočítateľná položka, aby ľudia mali viac čistých peňazí na výplatnej páske," vyhlásil Danko.

Apel na ministra financií

Zároveň bude za to, aby sa viedol zodpovedný dialóg. "Nielen, aby sa vyťahovali 'úspešné hrozienka', robili sa PR vystúpenia a problémy sa neriešili," tvrdí Danko.

Podľa Danka má štát možnosti, ako by mohol získať zdroje na financovanie opatrení. Upozornil napríklad na každoročnú medzeru vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) v objeme 1,5 miliardy eur.

"Kde sú zákony? Nech minister financií donesie zákony, ktoré zabránia rozkrádaniu a zabezpečia aspoň miliardu eur, tak bude v tomto štáte na všetko. Ale minister financií si zľahčuje život tým, že si vymyslí daň na cigarety. To je nezodpovedné vo vzťahu k ľuďom, prečo majú platiť drahšie cigarety, keď tu niekto na DPH kradne? Smer-SD si musí uvedomiť, že je tu už dlhé roky a v mnohých veciach sme ho prebrali k životu. Chcem ich prebrať aj pri minimálnom dôchodku, tak ako som ich prebral, keď všetci hovorili, že nie je možné znížiť daň z príjmu na 15 percent, urobil som to pre firmy do 100-tisíc eur," podotkol Danko.

01 - Modified: 2022-08-11 08:11:27 - Feat.: - Title: Mzdy v júni reálne rástli len v ubytovaní a stavebníctve, klesali v reštauráciách 02 - Modified: 2022-07-23 06:00:02 - Feat.: - Title: Aké sú skutočné životné náklady na Ukrajine? (podrobný prehľad cien tovarov a služieb) 03 - Modified: 2022-07-19 13:37:52 - Feat.: - Title: Minimálka stúpne na 700 eur. Štátni analytici: Zvyšovanie malo v minulosti negatívny vplyv na zamestnanosť 04 - Modified: 2022-07-15 08:26:01 - Feat.: - Title: To kde sme? Zamestnávatelia chcú vyššiu minimálnu mzdu 05 - Modified: 2022-07-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Ekonomika zvláda minimálnu mzdu na úrovni 946 eur
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. august 2022 07:17