TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Zvýšenie bankového odvodu ohrozí stabilitu celej slovenskej ekonomiky, myslia si zamestnávatelia

07.11.2019, 11:20
Autor:
TASRTASR
Zamestnávatelia vyzývajú poslancov parlamentu, aby svojím konaním nezneisťovali domácich a zahraničných investorov účelovými populistickými opatreniami.

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasia s predĺžením platnosti a zdvojnásobením bankového odvodu. Takýto krok podľa nich nezasiahne len bankový sektor, ale ohrozí stabilitu celej slovenskej ekonomiky.

Zamestnávatelia zároveň vyzývajú poslancov parlamentu, aby svojím konaním nezneisťovali domácich či zahraničných investorov účelovými populistickými opatreniami, ktoré sa navyše prijímajú v takom krátkom období pred koncom volebného cyklu.

Zamestnávatelia uviedli, že dlhodobo upozorňujú na škodlivosť selektívneho zdaňovania vybraných skupín firiem, ktoré na Slovensku predstavujú špeciálne odvody bánk, poisťovní či subjektov pôsobiacich v regulovaných odvetviach.

Kritika opatrení

Takéto opatrenia sú podnikateľskou komunitou vnímané veľmi kriticky a sú podľa RÚZ v príkrom rozpore s deklarovanou snahou o skvalitňovanie podnikateľského prostredia a so zabezpečením rovnosti šancí.

"Predĺženie platnosti, či dokonca zdvojnásobenie tzv. bankového odvodu, je v jednoznačnom rozpore s princípom legitímnych očakávaní investorov v sektore, ktoré vychádzali z vyhlásení Slovenskej republiky o ukončení odvodu. Ten mal platiť len do vytvorenia jednotného európskeho rezolučného fondu, ktorý vznikol v roku 2015 a mal kryť náklady spojené s prípadnou finančnou krízou," uviedla RÚZ.

​V súčasnosti podľa RÚZ odvod svoj pôvodne deklarovaný účel neplní a slúži na financovanie aktivít politikov, ktoré s bankovým a finančným sektorom nesúvisia.

"Navyše celý okruh verejných financií disponuje dostatočným priestorom na šetrenie a ministerstvo financií by dodatočné zdroje na opatrenia v iných oblastiach malo skôr získavať napríklad realizáciou auditu verejných výdavkov či zabezpečením transparentnejšieho využívania verejných zdrojov," myslí si RÚZ.

Schvaľovanie bez diskusie 

Republiková únia má tiež vážne výhrady voči spôsobu predloženia a procesu schvaľovania novely o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorý sa deje bez predchádzajúceho medzirezortného pripomienkového konania, bez diskusie so sociálnymi partnermi a predovšetkým samotnými inštitúciami, ktorých sa odvod priamo týka.

"Uvedený postup je z pohľadu zamestnávateľov v kolízii s Ústavou SR, legislatívnymi pravidlami a porušuje Európskou úniou stanovené pravidlá sociálneho dialógu," dodala RÚZ.

Zamestnávatelia tiež upozorňujú na to, že stabilita bankového sektora je jedným z kľúčových atribútov pre zdravé fungovanie celej národnej ekonomiky, najmä z dôvodu poskytovania dostatočného objemu úverovania pre obchodné spoločnosti, štát, ako aj jeho obyvateľov.

"Akékoľvek snahy o destabilizáciu bankového sektora môžu mať ďalekosiahle následky na celé hospodárstva, a teda i samotných občanov," dodala RÚZ.

01 - Modified: 2019-11-05 13:55:11 - Feat.: 0 - Title: Zvýšenie bankového odvodu zasiahne ziskovosť celého sektora, upozorňuje NBS 02 - Modified: 2019-11-06 11:42:51 - Feat.: 0 - Title: Vláda schválila zvýšenie bankového odvodu, z ktorého chce Fico rozdať milióny ľuďom 03 - Modified: 2019-11-06 11:51:57 - Feat.: 0 - Title: Kažimír: Zisk v prípade bankového sektora nie je žiadna neslušná kategória
01 - Modified: 2020-01-21 12:18:49 - Feat.: - Title: Dostávame sa do bodu zlomu. Úvery lepšie nebudú, ich nesplácanie bude rásť, hovorí známy ekonóm 02 - Modified: 2019-11-13 09:28:27 - Feat.: - Title: Zamestnávatelia sa postavili na stranu bánk. Odvod ohrozuje stabilitu ekonomiky, tvrdia 03 - Modified: 2019-11-11 13:12:30 - Feat.: - Title: Banky reagujú na Ficovo zvyšovanie odvodu. Bude mať fatálne následky, varujú 04 - Modified: 2019-11-08 12:37:28 - Feat.: - Title: Klub 500 vyzýva poslancov, aby zvýšenie bankového odvodu neschválili 05 - Modified: 2019-11-05 18:40:20 - Feat.: - Title: Osobitný bankový odvod je vlastne dvojité zdanenie, uviedla Slovenská banková asociácia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. jún 2024 02:11