Či už idete do autopožičovne priamo z ulice, alebo ste si zarezervovali vozidlo cez internet, buďte patrične vybavení. Majte so sebou vodičský preukaz - v rámci EÚ nemusí byť medzinárodná. Ďalej cestovný pas, v Únii stačí občiansky preukaz; doklady ukážte, ale nikdy ich nedávajte požičovni do zástavy - hrozí zneužitie, prípadne vydieranie, kedy vám pri vracaní auta nebudú chcieť dať dokumenty bez toho aby ste zaplatili nejakú „vymyslenú“ škodu. Potom majte kreditnú kartu, na mnohých miestach stačia aj debetné, ale vždy radšej embosovaná (s reliéfne vytlačenými údajmi) s dostatočným zostatkom na účte. Keď rezervujete auto vopred, potom aj voucher z rezervačného systému s potvrdenou výškou zálohy (niekedy stačí ukázať ho na displeji).HN/Radoslav Petrík
StoryEditor

Dlhujete na daniach? Môžete prísť o vodičák

08.01.2020, 10:09
Autor:
TASRTASR
Nový spôsob exekúcie môže finančná správa uplatniť na všetky nedoplatky evidované daňovými a colnými úradmi.

Finančná správa (FS) SR sa chystá vymáhať daňové a colné dlhy fyzických osôb aj zadržaním vodičského preukazu. Umožňuje jej to novela daňového poriadku účinná od začiatku roka. Ide však o krajné riešenie a finančná správa ho bude uplatňovať iba v prípadoch, ak iné formy exekúcie nebudú úspešné, informovala v stredu hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

"Tento spôsob daňovej exekúcie bude finančná správa vykonávať podľa zásady primeranosti a so zohľadnením skutočnosti, či dlžník so správcom dane komunikuje, alebo nie a má iný exekúciou postihnuteľný majetok," uviedla Skokanová. Možnosť zadržania vodičského preukazu sa však nevzťahuje na vodičov z povolania.

"To, že príjem dlžníka je priamo podmienený držbou vodičského preukazu, je povinný preukázať dlžník sám, a to napríklad v odvolacom konaní," dodala Skokanová. Naopak, u dlžníkov, ktorí auto využívajú iba na prepravu či na cestu do práce, sa tento spôsob daňovej exekúcie uplatniť môže.

Exekútor pred začatím daňovej exekúcie preverí, či je dlžník držiteľom vodičského preukazu. Následne vydá rozhodnutie o začatí daňového exekučného konania a dlžníka upozorní na možnosť zadržania vodičského preukazu.

Ak dlžník nedoplatok nezaplatí v stanovenej lehote, exekútor daňový exekučný príkaz doručí polícii, ktorá zablokuje vodičský preukaz v informačnom systéme. Vďaka tomu bude príslušník polície vykonávajúci kontrolu vodiča vedieť, že vodičský preukaz je zadržaný. Po vyrovnaní vymáhaného nedoplatku exekútor vydá rozhodnutie o zastavení daňového exekučného konania a toto doručí polícii, ktorá blokáciu vodičského preukazu zruší.

Nový spôsob exekúcie môže finančná správa uplatniť na všetky nedoplatky evidované daňovými a colnými úradmi vrátane colného dlhu, pokút a iných platieb, vymeraných podľa colných predpisov. Finančná správa upozornila, že daňoví dlžníci by mali okamžite aktívne komunikovať s colným alebo daňovým úradom a hľadať alternatívy riešenia už v momente, keď vedia, že ich finančná situácia sa zhoršila a nebudú schopní zaplatiť daň v lehote splatnosti.

01 - Modified: 2023-01-27 23:00:00 - Feat.: - Title: EÚ chystá zmeny: Bežný vodičák na ťažšie vozidlá a skúšky z autoškoly na simulátore 02 - Modified: 2023-01-02 10:53:50 - Feat.: - Title: Mestskí policajti vám budú môcť zobrať vodičák. Chystá sa výrazné posilnenie kompetencií 03 - Modified: 2023-01-01 22:30:48 - Feat.: - Title: Vodičským preukazom vydávaným do apríla 2004 končí tento rok platnosť 04 - Modified: 2022-11-25 23:00:00 - Feat.: - Title: Vodičák v smartfóne aj na Slovensku? Naši susedia ho už úspešne zaviedli v aplikácii 05 - Modified: 2022-11-21 11:05:00 - Feat.: - Title: Viete brzdiť? Tak môžete jazdiť. Na získanie vodičského preukazu stačilo kedysi málo
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. február 2023 00:13