Peter ŽigaTASR
StoryEditor

Mochovce budú spustené do prevádzky pravdepodobne koncom tohto roka, tvrdí minister Žiga

28.01.2020, 14:11
Autor:
TASRTASR
Peter Žiga tvrdí, že súčasná vyššia cena elektrickej energie na trhu pomôže elektrárňam rýchlejšie splatiť úvery na výstavbu.

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce (EMO) by mohol byť spustený do prevádzky koncom tohto roka. Povedal to v utorok na bratislavskej konferencii Očakávaný vývoj slovenskej ekonomiky v roku 2020 minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Tretí blok EMO získa súhlas na zavážanie paliva do reaktora od Úradu jadrového dozoru SR počas dvoch až troch mesiacov, potom však nastane administratívny proces pripomienkovania tohto rozhodnutia.

Žiga o Mochovciach

"Po tomto administratívnom procese nastane samotná skúšobná prevádzka a spúšťanie," povedal Žiga, podľa ktorého očakáva ministerstvo aj námietky Rakúska.

Žiga upozornil, že súčasná vyššia cena elektrickej energie na trhu pomôže elektrárňam rýchlejšie splatiť úvery na výstavbu, ktorá sa predražila z pôvodne odhadovaných približne 2,5 miliardy eur na súčasných 5,4 miliardy eur.

Štát sa totiž pri privatizácii zriekol dividend z firmy, v ktorej má 34 percent akcií.

Spustenie tretieho bloku však nemôže byť urýchlené na úkor bezpečnosti. "Mochovce nebudú spustené, pokiaľ bude akýkoľvek otáznik v bezpečnosti," povedal Žiga.

Odmieta snahu rakúskej vlády

Zároveň však odmietol snahu rakúskej vlády o zastavenie výstavby elektrárne, nakoľko každá krajina má nárok na vlastný energetický mix. "O tom, akým spôsobom sa bude vyrábať elektrická energia na Slovensku, alebo v ktorejkoľvek členskej krajine Európskej únie, sa rozhodujú národné štáty samostatne," povedal Žiga.

Podľa ministra je "silne politicky a environmentálne nekorektné", ak Rakúsko kritizuje okolité krajiny za výstavbu a prevádzkovanie jadrových elektrární.

"Pritom 25 percent elektrickej energie dováža z Česka a táto elektrina je produkovaná v Temelíne," povedal Žiga.

"Mali by si uplatniť výhradu vo svedomí, nenakupovať takúto elektrickú energiu, ale vyrábať ju len z obnoviteľných zdrojov," dodal minister.

01 - Modified: 2024-06-19 13:29:58 - Feat.: - Title: Vláda chce novú elektráreň na Ipli, v hre sú však až tri lokality. Rokujeme s Maďarskom, priblížila Saková 02 - Modified: 2024-06-11 17:12:28 - Feat.: - Title: KVÍZ: Viete, ktorého štátu je hlavným mestom Barcelona či Helsinki? Otestujte sa 03 - Modified: 2024-06-08 08:09:00 - Feat.: - Title: Slovenské bioplynky stoja pred rozhodnutím ako ďalej. Podpora od štátu končí 04 - Modified: 2024-05-10 13:00:00 - Feat.: - Title: Jedinečný unikát na záchranu planéty či pomýlený experiment? Otvárajú najväčší závod na zachytávanie oxidu uhličitého zo vzduchu 05 - Modified: 2024-04-12 20:45:46 - Feat.: - Title: Počet obetí výbuchu vodnej elektrárne na severe Talianska stúpol na sedem
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. jún 2024 21:46