TASR – Jakub Kotian
StoryEditor

Autodopravcovia chcú ďalej štrajkovať. Minister tvrdí, že im už nemá čo ponúknuť

07.02.2020, 15:20
Autor:
TASRTASR
Ústupky, ktoré schválila vláda sú podľa UNAS nedostatočné.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) trvá na svojich požiadavkách. Chcú úpravu dane z motorových vozidiel podľa návrhu, ktorý predložili na Ministerstvo financií (MF) SR.

Zároveň majú inú predstavu o zľavách z mýta než ako ich schválila vláda na základe návrhu Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR. Predstavitelia únie to vyhlásili v piatok na protestnom zhromaždení pred Úradom vlády SR.

Schválené opatrenia im nestačia

UNAS naďalej požaduje úpravu dane z motorových vozidiel podľa vlastného návrhu. Vladimír Sopúch z únie podotkol, že jedine touto úpravou by sa slovenskí autodopravcovia stali konkurencieschopní v rámci V4.

Vládou schválené nariadenie, ktoré upravuje zľavy z mýta, podľa neho nie je dostatočné. Žiadajú, aby všetky autá celoplošne od nula kilometrov mali mýto o 15 percent lacnejšie. "A keď prídu tie zľavy, ktoré sú teraz stanovené, tak budú dávať spätne na všetky kilometre," dodal Sopúch.

Érsek nemá čo viac ponúknuť

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) v stredu na vláde v súvislosti s protestným zhromaždením autodopravcov skonštatoval, že už nemá dôvod sa s nimi stretnúť.

Vláda už podľa neho odsúhlasila zľavy na mýte, ktoré bolo možné poskytnúť. "Ja som s autodopravcami, čo sa týka ministerstva dopravy a výberu mýta, skončil," dodal Érsek.

Stanislav Skala z UNAS zdôraznil, že sú aj naďalej v štrajkovej pohotovosti. "Ja si myslím, že už je to tak napnuté, že dúfam, že sa dohodneme. Pokiaľ sa nedohodneme, zvoláme valné zhromaždenie. Na tomto valnom zhromaždení sa dohodneme na ďalších postupoch," priblížil.

Vyhrážajú sa odchodom do Poľska

Pokiaľ sa slovenským autodopravcom neznížia cestné dane, podľa Skalu sú pripravení ísť na rokovanie do Poľska. "Poliaci sú ochotní akceptovať našu stranu slovenskú s tým, že všetky návesy sa budú prepisovať do Poľska," poznamenal.

Zároveň vyzval ministra dopravy, aby zrušil monitoring ciest druhej a tretej triedy. Problémom pre UNAS je stále aj súčasné nastavenie mýtneho systému.

"My neodmietame platiť, my platiť chceme, ale chceme platiť spravodlivo," zdôraznil Skala s tým, že UNAS sa predbežne dohodla na tom, že bude iniciovať audit v Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

UNAS bola pozvaná na ministerstvo dopravy, kde sa má riešiť príprava novej súťaže na mýtny systém. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká s tým, že termín zatiaľ nebol stanovený.

Zúčastniť by sa na ňom mali dvaja zástupcovia za Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia a dvaja zástupcovia za UNAS. Nová súťaž by mohla byť vyhlásená v máji tohto roka.

01 - Modified: 2024-01-29 19:24:48 - Feat.: - Title: Spor o mzdy a pracovné podmienky sa vystupňoval, nemeckí autodopravcovia ohlásili na piatok štrajk 02 - Modified: 2023-11-29 17:39:05 - Feat.: - Title: Autodopravcovia zablokujú Vyšné Nemecké. Sú proti výnimke pre Ukrajincov 03 - Modified: 2023-11-29 16:41:43 - Feat.: - Title: Autodopravcovia chcú okamžité vypovedanie dohody medzi Úniou a Ukrajinou. Majú právo na štrajk, tvrdí rezort 04 - Modified: 2023-11-23 13:32:45 - Feat.: - Title: Rezort dopravy podporuje slovenských autodopravcov v rozhodnutí o opätovnom zavedení systému povoleniek 05 - Modified: 2023-11-16 14:11:51 - Feat.: - Title: Dopravcovia hodinu blokovali hraničný priechod Vyšné Nemecké, hrozia trvalou blokádou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. júl 2024 15:05