Prečo odchádzate z postu generálneho riaditeľa MH Teplárenský holding ?
Ľuboš Lopatka: Moja misia bola zavŕšená. Po urobení nevyhnutných krokov cítim, že už ma netreba, keďže sa nám podarilo dať dokopy skvelý tím, ktorý nám môže závidieť aj súkromný sektor, tobôž štátny. Ďalším dôvodom je, že sa chcem venovať iným prioritám, navyše stále zostávam ako predseda predstavenstva v MH Manažment. Myslím si, že sme prešli z fázy reštrukturalizácie do fázy rozvoja a že Marcel Vrátný je vhodnou osobou, aby viedol tento tím ľudí.
Ako ste ho vybrali?
Ľuboš Lopatka: Na výber piatich členov holdingového vedenia, ak nepočítam seba, a šiestich riaditeľov teplární, teda dokopy 11 ľudí, sa robili pred dvoma rokmi pohovory asi so 150 uchádzačmi. Pána Vrátneho som nikdy predtým nestretol a nepoznal som ho. Vtedy som mal najväčší problém nájsť človeka na výrobu. Vojtech Červenka, obchodný riaditeľ znalý trhu, mi poradil pána Vrátneho. Absolvoval dvojkolový pohovor a nakoniec v procese výberového konania získal pozíciu výrobného riaditeľa. Následne sa ukázalo, že má na viac, tak som mu ponúkol svoj post CEO a požiadali sme ho, aby si našiel za seba nástupcu. Viliam Mrvečka ako bývalý generálny riaditeľ Žilinskej teplárenskej je teraz výrobným riaditeľom a Marcel Vrátný sa stal dňom 1. januára 2022 novým generálnym riaditeľom teplárenského holdingu. Všetkých kolegov na vedúcich postoch sme obsadili štandardným postupom, aký sa využíva v privátnej sfére. U nás sa žiadne pozície neprideľovali rozhodnutím politikov.
Kedy sa dokončí fúzia šestice štátnych teplární do jednej?
Marcel Vrátný: Od 1. januára je košická tepláreň premenovaná na MH Teplárenský holding. Od 1. mája nastane faktické preklenutie z virtuálneho holdingu do holdingu riadeného jednou spoločnosťou.
Jeden z vás prichádza, druhý odchádza. Pán Lopatka, aký bol uplynulý rok? A, pán Vrátný, aké vidíte výzvy v nasledujúcich mesiacoch?
Ľuboš Lopatka: V priebehu dvoch rokov sa zásadným spôsobom podarilo zlepšiť hospodárske výsledky. Aj keď ešte nemáme finálne čísla odobrené audítormi, dá sa konštatovať, že každý rok sme dosiahli zdvojnásobenie výsledkov z roku 2019 a ukončili sme obdobie stratovosti teplární. Nevnímame to však ako hlavný cieľ snaženia, ale len ako nevyhnutný predpoklad rozvoja a tiež schopnosti dlhodobo garantovať férovú cenu tepla a chladu pre občanov.
Čo sa týka roku 2021, ceny tepla sme v polovici teplární znížili a v druhej polovici zvýšili, ale výrazne menej, ako je to v mnohých iných súkromných teplárňach. Konkrétne medziročné zníženie jednotkovej ceny tepla nastalo v Bratislave o 7,4 percenta, Trnave o 3,2 a vo Zvolene o 0,2 percenta. K zvýšeniu prišlo v Martine o 2,5 percenta, Košiciach o 3,7 a v Žiline 0,3. Aj keď zatiaľ ide len o predbežné čísla, jasne sa ukazuje, že byť veľkým zdrojom centrálneho zásobovania teplom sa pre občana vypláca.
Marcel Vrátný: Plánov máme dosť. Je zvláštne, že teplárne v minulosti medzi sebou veľmi nekomunikovali, no je tam veľký potenciál. Chceme zvyšovať efektivitu už len jednoduchou výmenou informácií a skúseností. Začína to už aj prinášať ovocie, napríklad na trhu s elektrinou. Chceme čerpať peniaze z Modernizačného fondu na dekarbonizáciu, máme mnoho projektov, napríklad v Žiline, kde by sme chceli odísť od uhlia a využívať biomasu aj inštalovať kogeneračné jednotky na zemný plyn. Projekt je však aj v Bratislave, kde sa historicky neinvestovalo, a odísť od uhlia chceme aj v Košiciach. Zvažujeme fotovoltiky na odkaliskách a tak ďalej. Na jednej strane sa snažíme čo najviac zvyšovať efektivitu s tými zariadeniami, ktoré máme, a na druhej prip...
Zostáva vám 85% na dočítanie.