StoryEditor

Zistenie HN: Tri kroky koalície k likvidačným cenám energií. V hre sú desiatky miliónov

25.01.2022, 15:38
Vysokými účtami trpia u nás mestá, firmy aj jednotlivci. V členských štátoch Únie už pomoc funguje, na Slovensku sa diskusia blíži do finále.

Pár eur hore a potom zas dole. Faktúry za energie boli za posledné roky ako na hojdačke, ale nič dramatické sa nedialo. Ak ste vykonali úsporné opatrenia, ušetrili ste.

Dopriať si viac pohodlia zase znamenalo priplatiť si. Úvod tohto roka preto bol pre časť ľudí šokom. Prejavilo sa, že plyn je na burzách aj pre ruské hrozby na Ukrajine medziročne päťnásobne drahší a elektrina takmer trojnásobne.

Mnohé domácnosti napriek tomu regulátor a rezort hospodárstva sčasti ochránili, našlo sa však aj veľa výnimiek. A to najmä v neregulovanom segmente. Ide najmä o 100-tisíc domácností v bytovkách s vlastnou kotolňou. Náklady za teplo, plyn či elektrinu sa však od januára rapídne dvihli aj malým firmám a obciam.

Cenová kríza je globálna. Kým v okolitých krajinách vlády zavádzajú kompenzačné opatrenia urýchlene, u nás sa o nich diskutuje. V hre sú zatiaľ podľa zistenia HN aktuálne tri scenáre.

Aké má štát možnosti

Koalícia zatiaľ intenzívne rokuje najmä o pomoci pre verejný sektor. A to nemocnice, školy, škôlky, domovy sociálnych služieb a samosprávy. Tie argumentujú, že vyčlenené peniaze na energie v rozpočte na tento rok im vystačia len do augusta.

Žiadajú ich o zvýšenie vzhľadom na to, že ceny sú podstatne...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 04:35