Používateľ si stiahne aplikáciu zdarma, zaregistruje sa cez telefónne číslo alebo e-mail, povolí zdieľanie svojej polohy a aplikácia anonymne vytvára neviditeľnú databázu priblížení. Výsledok? Používateľ si vie pozrieť, či bol v blízkosti človeka nakazeného novým koronavírusom.
Môže sa tiež cez aplikáciu objednať na testy a cez anonymný identifikačný kód si pozrieť ich výsledok. Aj tieto možnosti prináša aplikácia Zostaň zdravý, ktorú vyvinul tím lekárov a programátorov.
Nová služba je už funkčná na platforme Android, za dva dni si ju stiahlo vyše 65-tisíc ľudí. Pre platformy Apple zatiaľ k dispozícii nie je, čaká na schválenie.
Nôž do chrbta
Tento proces by sa dal urýchliť, ak by sa do rokovania zapojil rezort. „Stačil by jediný e-mail z ministerstva zdravotníctva, aby nám aplikáciu povolil AppStore,“ uvádza kolektív lekárov pracovnej skupiny doktora Andreja Thurza.
Nestalo sa tak. So žiadosťou o pomoc sa preto obrátili na budúce vedenie ministerstva.
„Namiesto pomoci zo strany úradov sme sa dočkali noža do chrbta a naša hotová a pripravená aplikácia bola odsunutá na vedľajšiu koľaj s abstraktnými dôvodmi, prečo to nepôjde,“ napísali v otvorenom liste pre budúceho premiéra Igora Matoviča a nového ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.
Zároveň, aby aplikácia plnohodnotne plnila svoju funkciu, je potrebné aj jej prepojenie s Národným centrom zdravotníckych informácií alebo inou štruktúrou rezortu zdravotníctva.
Bonusom pre zdravotníkov je, že appka umožní štatistické sledovanie, počty ľudí objednaných na testovanie, to, ako dlho trvá, kým dostanú výsledok, a ďalšie dáta šírenia a rozloženia nákazy.
Autori služby našli inšpiráciu v riešeniach z Číny, Izraela a Južnej Kórey, kde tento prístup výrazne pomohol k zvládnutiu situácie.
Etickí hackeri
Aplikácia Zostaň zdravý nemusí byť jedinou. Riešenia v boji proti COVID-19 hľadá aj občianska iniciatíva hackvirus.sk. Ich virtuálny hackaton zozbieral podnety od občanov a ich nápady na zlepšenie aktuálnej krízovej situácie pomocou technológií teraz filtrujú a konzultujú s odborníkmi.
Najlepšie z nich zrealizujú experti na IT a budú zadarmo odovzdané ministerstvu zdravotníctva. Nateraz sa prihlásilo viac ako sto dobrovoľníkov a zozbieralo sa vyše 800 nápadov.