HN/Peter Mayer
StoryEditor

Soták sa ostro postavil voči novej dani od Matoviča a Sulíka. Hraničí so znárodnením, kritizuje

11.02.2022, 16:38
Autor:
TASRTASRredred
Klub 500 adresoval otvorený list podpísaný Vladimírom Sotákom predsedovi vlády, ministrovi financií a ministrovi hospodárstva.

Klub 500 zásadne odmieta návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením ako celok a žiada jeho stiahnutie z rokovania Národnej rady.

"Schválený návrh zákona považujeme za hazardovanie s dôverou investorov. Je priamym útokom na právo podnikať v tejto krajine, pretože vysiela všetkým podnikateľom silný signál, že vláda im môže kedykoľvek siahnuť na majetok," zdôraznil predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

​Klub 500 preto v piatok adresoval otvorený list podpísaný Sotákom predsedovi vlády, ministrovi financií a ministrovi hospodárstva.

Neprípustné a neprijateľné

"Pre členov Klubu 500 je neprípustné a neprijateľné, aby namiesto konštruktívnej diskusie ministra financií s podnikateľským sektorom o hľadaní možností kompenzácií rastúcich cien energií, ale aj zdrojov ich financovania vláda siahla na majetok súkromnej spoločnosti spôsobom, ktorý hraničí so znárodnením. Konštatujeme, že vláda týmto vyjadrila svoj postoj nielen k jednej spoločnosti, ale k celému podnikateľskému prostrediu," uviedol okrem iného v otvorenom liste Klub 500.

Klub považuje návrh zákona za diskriminačný, disproporčný, ktorý môže viesť k dlhodobým a nepredvídateľným dosahom na ekonomiku Slovenska, bankový sektor a celé podnikateľské prostredie, a v konečnom dôsledku aj na zamestnanosť na Slovensku.

Vyzýva preto vládu a poslancov, aby odmietli populistické, narýchlo a bez akejkoľvek diskusie prijímané riešenia a tento podľa Klubu 500 zlý a nepremyslený návrh zákona odmietli a začali vecnú diskusiu podľa legislatívnych pravidiel.

Veľmi silný odkaz

Kritikou novej dane nešetrí ani Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. Tá reaguje, že so znepokojením sleduje situáciu ohľadom tohto návrhu zákona. Podľa generálneho sekretára asociácie Ota Nevického návrh zákona predložili a schválili v rozpore so štandardným legislatívnym procesom, bez pripomienkového konania a možnosti podnikateľského sektora vyjadriť sa.

Takýto postup je podľa neho v príkrom rozpore so zásadami právneho štátu a významným spôsobom narúša dôveru celej podnikateľskej verejnosti a zamestnávateľov v predvídateľnosť legislatívneho procesu.

Tento postup vlády podľa Nevického nič neodôvodňuje. Súčasná situácia s rastom cien elektriny je vecou, ktorú je potrebné riešiť systémovo, v riadnom procese, v konzultáciách so všetkými dotknutými subjektmi.

​Podľa zamestnávateľov sa podnikateľskej verejnosti vysiela veľmi silný odkaz, že vláda môže kedykoľvek, akýmkoľvek spôsobom rozhodnúť prakticky ´z večera do rána´ o zdanení akéhokoľvek subjektu či sektora, čo je v demokratickej krajine neprípustné.

Z vecného hľadiska je podľa asociácie návrh zákona diskriminačný, pretože sa zameriava na jednu konkrétnu firmu, a to Slovenské elektrárne. Návrh je disproporčný, keďže môže viesť priamo či nepriamo k bankrotu danej spoločnosti či narušeniu jej riadneho fungovania. Môže mať ďalekosiahle priame a bezprostredné dôsledky na financujúce banky, bankový sektor, tisíce dodávateľov a zamestnancov spoločnosti.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení preto rovnako ako Klub 500 vyzýva koalíciu, aby tento návrh zákona stiahla z rokovania Národnej rady a zabránila tak vzniku nepredvídateľných dopadov.

Polovica pre štát

​Štát by podľa návrhu zákona, ktorý 9. februára na návrh ministrov financií Igora Matoviča a hospodárstva Richarda Sulíka schválila vláda, mal od výrobcov elektriny z jadrových zariadení žiadať 50 percent sumy vyrátanej ako súčin množstva vyrobenej elektriny v tomto jadrovom zariadení a dodanej na trh s elektrinou za zdaňovacie obdobie vyjadrenej v megawatthodinách a nadmerného zisku.

Nadmerný zisk rezort hospodárstva stanovil ako rozdiel priemerných cien elektrickej energie na burze za obdobie od 1. januára roka, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu roku, do 30. júna roka, ktorý predchádza rozhodujúcemu roku, a ekonomických nákladov na výrobu elektriny v jadrovom zariadení v eurách za megawatthodinu.

01 - Modified: 2024-04-03 17:13:58 - Feat.: - Title: Sotákove železiarne hlásia po rekordnom roku tvrdý pád. Zisky poznačili energie a objednávky 02 - Modified: 2024-03-22 15:20:05 - Feat.: - Title: Klub 500 nesúhlasí s návrhom Tomáša na zvýšenie minimálnej mzdy 03 - Modified: 2024-03-14 14:53:47 - Feat.: - Title: Lobotka aj Soták sa tešia, ich klub zabojuje o pohárové finále. V podbrezovskej bubline sa riešila len výhra 04 - Modified: 2024-01-31 15:14:01 - Feat.: - Title: Veľkí zamestnávatelia zmenu Trestného zákona podporujú. "Sadzby sú neprimerané, na väzňov míňame milióny" 05 - Modified: 2023-12-15 14:14:39 - Feat.: - Title: Firmy žiadajú zmeniť balík Ficovej vlády: Sme ako predmestie Londýna a nepotrebujeme rozšafnú štátnu správu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. jún 2024 16:28