Vyradenie jedno- a dvojcentových mincí musí byť schválené na európskej úrovni. K ich obmedzeniu sa však možno dostaneme už o rok.Dreamstime
StoryEditor

Prídeme o jedno a dvojcentové mince? NBS navrhuje výraznú zmenu

10.06.2020, 11:01
Autor:
TASRTASR
Banková rada schválila materiál, ktorý analyzuje náklady a prínosy používania drobných jedno- a dvojcentových euromincí v peňažnom obehu.

Banková rada Národnej banky Slovenska navrhuje obmedzenie používania drobných jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku formou zaokrúhľovania konečnej ceny nákupu spotrebiteľov na nulu alebo päť centov.

​Informoval o tom v stredu guvernér NBS Peter Kažimír s tým, že NBS tak reaguje aj na schválené programové vyhlásenie vlády, ktoré sa hlási k tejto myšlienke.

Zaokrúhľovanie

Banková rada schválila materiál, ktorý analyzuje náklady a prínosy používania drobných jedno- a dvojcentových euromincí v peňažnom obehu. Po zohľadnení nákladov razby a manipulácie s týmito mincami a ich obmedzeného využitia vzhľadom na nízku nominálnu hodnotu v pomere k cenám tovarov a služieb NBS navrhuje obmedzenie ich používania formou zaokrúhľovania.

"Ak by takéto rozhodnutie bola vláda aj parlament pripravení prijať, tak by sme to podporovali aj my. Pre nás emisia týchto mincí predpokladá isté náklady. Na jednej strane by sme šetrili isté náklady a na druhej strane by sme znížili aj ekologickú záťaž, pretože realita zo života je taká, že sa nám tieto euromince nevracajú hlavne pre vysoké náklady na manipuláciu hlavne zo strany podnikateľov," povedal Kažimír.

Iba tri či štyri percentá hodnoty 

V súčasnosti je na Slovensku v obehu 870 miliónov kusov euromincí všetkých nominálnych hodnôt. "Z toho vyše 60 percent predstavujú práve jedno- a dvojcentové euromince, ale v nominálnej hodnote reprezentujú iba tri až štyri percentá hodnoty," povedal Kažimír.

"Myslím, že tieto čísla vyjadrujú aj podstatu problému, ktorému sa chceme venovať," podotkol Kažimír. Tiež upozornil na to, že k zaokrúhľovaniu sa už prihlásili niektoré krajiny eurozóny ako Belgicko, Fínsko, Írsko aj Taliansko. "Boli by sme radi, keby Slovensko patrilo k ďalším takýmto krajinám a keby sa to stalo čím skôr," doplnil Kažimír.

Slováci aj na základe prieskumov Eurobarometra patria k národom, ktorým najviac prekáža používanie týchto drobných euromincí. "Slováci patria k národom, ktoré by najviac privítali obmedzenie ich používania. Táto záležitosť je veľmi podobná zrušeniu 10- a 20-halierových mincí z čias slovenskej koruny. Nakoniec sa nič závažné neudialo hlavne v oblasti cien," dodal Kažimír.

01 - Modified: 2023-01-30 07:37:18 - Feat.: - Title: Údery kladivom na eurozvon ECB vyduria z nory démona inflácie 02 - Modified: 2023-01-25 09:28:38 - Feat.: - Title: Zistite, aký sused pribudne NBS a rozhlasu a či budete niečo počuť cez slúchadlá za 19 eur (Brífing HN) 03 - Modified: 2023-01-09 14:14:50 - Feat.: - Title: NBS upozorňuje na platformu ponúkajúcu peer-to-peer úvery v bitcoinoch 04 - Modified: 2022-12-24 22:55:58 - Feat.: - Title: Šéfekonóm NBS varuje: Vláda miliardami uchráni domácnosti a firmy, ale realita nám raz zaklope na dvere 05 - Modified: 2022-12-20 10:52:18 - Feat.: - Title: Ako sa bude dariť Slovensku? Kažimír informuje o ekonomickom vývoji krajiny
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. január 2023 12:24