TASR
StoryEditor

Dôvera ako prvá poisťovňa preplatí test protilátok proti koronavírusu

16.06.2020, 12:44
Autor:
TASRTASR
Generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan povedal, že poisťovňa očakáva veľký záujem v rozsahu desaťtisícov pacientov.

Laboratórna spoločnosť Alpha Medical sa dohodla so zdravotnou poisťovňou (ZP) Dôvera na preplácaní testu protilátok proti novému koronavírusu.

Svojim poistencom, ktorí majú tento rok nárok na preventívnu prehliadku a ich všeobecní lekári spolupracujú s laboratóriami Alpha Medical, poisťovňa preplatí od utorka do 30. septembra v rámci prehliadky protilátkový test z krvi laboratórnou metódou Elisa.

Očakávajú veľký záujem

Podľa prieskumu, ktorý v máji pre Alpha Medical realizovala prieskumná agentúra AKO na vzorke tisíc ľudí, by 48,7 percenta opýtaných malo záujem test absolvovať. Generálny riaditeľ ZP Dôvera Martin Kultan avizoval, že poisťovňa očakáva veľký záujem v rozsahu desaťtisícov pacientov.

Tým, že sa bude testovať na pomerne veľkej vzorke obyvateľstva, konečne zistíme, koľko ľudí na Slovensku nový koronavírus skutočne prekonalo,“ hovorí Kultan.

Tiež to podľa neho umožní zmapovať situáciu u rizikových skupín obyvateľstva. Pokiaľ bude potrebné získať ešte väčšiu vzorku pacientov, časové okno na testovanie sa rozšíri.

Podľa lekára a vedca Vladimíra Krčméryho sa ešte nedá vylúčiť, že príde druhá vlna ochorenia, a výhodou testovania metódou Elisa je, že odhalí aj tých, ktorí chorobu prekonali asymptomaticky, a aká je distribúcia protilátok v populácii.

Prevencia je dôležitá

V uplynulých mesiacoch sa mnohé preventívne prehliadky posúvali na neskôr, podľa Kultana je však nutné, aby ľudia na prevenciu prišli, a tak zabránili rozvoju ďalších ochorení.

Dôvera už u svojich zmluvných lekárov začala informačnú kampaň o tom, že pacienti majú možnosť absolvovať test. Tí, ktorí tento rok nemajú nárok na preventívnu prehliadku, sa môžu nechať otestovať so zľavou. Ľudia z iných poisťovní môžu test naďalej absolvovať ako samoplatcovia.

Alpha Medical už protilátky na nový koronavírus metódou Elisa otestovala u asi tristo ľudí. V apríli a máji testovanie touto metódou spustili aj ďalšie súkromné laboratórne spoločnosti Medirex, Klinická biochémia, Synlab, laboratóriá združenia neštátnych ambulantných lekárov Zdravita a Asociácie súkromných lekárov SR.

Koronavírus a Covid - 19

01 - Modified: 2022-10-25 09:45:00 - Feat.: - Title: Kto odškodní Slovákom nehodu spôsobenú ukrajinským vozidlom? Pravidlá sa zmenili 02 - Modified: 2022-10-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Zdravá firma roka od Union zdravotnej poisťovne 03 - Modified: 2022-08-16 08:43:01 - Feat.: - Title: Advokátka poistencov Rapidu chce ísť za politikmi: Posúdime pochybenia kompetentných 04 - Modified: 2022-08-05 13:11:51 - Feat.: - Title: Všeobecná zdravotná poisťovňa víta každý návrh, ktorý zabráni nekalému prepoisťovaniu, súkromníci protestujú 05 - Modified: 2022-06-15 13:23:01 - Feat.: - Title: Stovky eur za kúpele? Môžete ich mať aj úplne zadarmo
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 07:49