Toto nemá v histórii Slovenska obdobu a slovenským domácnostiam budú závidieť naprieč Európou. Takto oznamoval v stredu minister financií Igor Matovič dôležitú správu.
Napriek rastúcim cenám elektriny na burzách budú domácnosti tri roky platiť za komoditu 61 eur za megawatthodinu. A to bez ohľadu na to, že trh je teraz na dvojnásobných hodnotách. Dohodu podpísal štát so Slovenskými elektrárňami ako najväčším výrobcom prúdu.
Rokovaniam predchádzala hrozba novej dane z jadrovej energie. S ňou prišiel Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík, keď hľadali peniaze na kompenzácie zdražovania pre ľudí. Atómový poplatok by sa dotkol iba Slovenských elektrární, ktoré v reakcii na to vyhlásili, že by im hrozil bankrot. Ministri po dohode preto ohlásili, že zákon z parlamentu stiahnu, a to práve výmenou za lacnejší prúd pre obyvateľov.
HN sa v tejto súvislosti pozreli na základné otázky nového „výmenného obchodu“.
1. Čo to bude znamenať pre domácnosti?
Slovenské elektrárne budú do konca roku 2024 dodávať produkt za 61,21 eura za megawatthodinu s tým, že tá pôjde do cenníkov pre domácnosti. Túto úroveň zastropoval regulačný úrad na tento rok podľa priemerných burzovných cien z prvého polroka vlaňajška. Pokiaľ sa nebudú meniť poplatky za prenos a distribúciu či tarifa za prevádzku systému, ktoré sú regulované štátom, koncové ceny elektriny sa na roky 2023 a 2024 nezmenia. Komodita tvorí zhruba 40 percent koncovej ceny pre odberateľov. Zvyšok je distribúcia, prenos, úhrady pre zelené zdroje, baníkov či náklady na stabilitu siete. Tie od januára medziročne klesli. Tarifa za prevádzkovanie systému je napríklad na desaťročnom minime.
Pokiaľ by nedošlo k tejto dohode, v budúcom roku sa mohla zvýšiť koncová cena elektriny pre domácnosti až o pribli...
Zostáva vám 85% na dočítanie.