TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Potrebujeme, aby sa pozviechala ekonomika celej Únie, vyhlásil Korčok

14.07.2020, 12:58
Autor:
TASRTASR
Ivan ​Korčok označil rokovanie piatich stredoeurópskych krajín za nenahraditeľnú platformu na komunikáciu a spoluprácu.

Je potrebné, aby sa celá Európa po pandémii nového koronavírusu pozviechala ako celok, povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) v utorok v Budapešti po schôdzke s českým ministrom zahraničných vecí Tomášom Petříčkom, šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom, rakúskym ministrom európskych a medzinárodných záležitostí Alexandrom Schallenbergom a šéfom diplomacie Slovinska Anže Logarom.

​Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Česká republika aj Slovinsko idú podľa jeho slov vybojovať čo najviac pre svoje krajiny, ale nesmú to urobiť tak, že prinesú len 'kus koláča' domov, pretože na konci dňa to, čo potrebujú všetci, je, aby sa Európa pozviechala ako celok.

"Celá európska ekonomika sa musí zdvihnúť, lebo všetky naše ekonomiky sú exportne orientované," zdôraznil Korčok na spoločnej tlačovej konferencii.

"Táto skupina nie je formálnym zoskupením, ale je to zoskupenie rozumu a zodpovednosti. Zodpovednosti voči našim občanom, pretože sme museli konať veľmi koordinovane, aby sme mohli postupne hranice otvoriť, ale súhlasím s mojimi kolegami, že ešte stále nie sme za vodou," podotkol slovenský minister s poznámkou, že čísla nakazených v niektorých krajinách stále rastú, takže je potrebné na dennodennej báze vyhodnocovať jednotlivé krajiny a opäť reagovať.

​Korčok označil rokovanie piatich stredoeurópskych krajín za nenahraditeľnú platformu na komunikáciu a spoluprácu. "Hovorili sme aj o 'postcovidovom' svete, a to je absolútna nevyhnutnosť urobiť všetko na záchranu a obnovu našich ekonomík. Sme tu krajiny, z ktorých každá má svoje záujmy v nadchádzajúcich ťažkých rokovaniach o finančnej perspektíve, ale dôkazom toho, že sú rôzne záujmy, je práve zloženie tejto skupiny. Je tu Alexander Schallenberg, minister zahraničných vecí Rakúska, o ktorom vieme, že má odlišné názory. Ale odlišné názory neznamenajú bariéry. Toto považujem za mimoriadne dôležité posolstvo, že napriek odlišným pozíciám, ktoré máme v týchto ťažkých rokovaniach, spolu komunikujeme," uzavrel Korčok.

01 - Modified: 2023-03-24 19:59:18 - Feat.: - Title: Európske akcie oslabili, špekulanti zarobili sto miliónov dolárov. Analytik čaká tvrdý náraz 02 - Modified: 2023-03-24 12:35:26 - Feat.: - Title: Euro kvôli nervozite okolo bánk prudko klesá, voči doláru stráca percento 03 - Modified: 2023-03-24 23:08:05 - Feat.: - Title: Slovensko sa prepadlo až na dno. Horšiu životnú úroveň v Únii majú už len Bulhari 04 - Modified: 2023-03-24 18:52:26 - Feat.: - Title: Hnutie Degrowth: Posadnutosť rastom dostala ľudí do krízy. Oponenti hovoria, že trh pomáha ľuďom vymaniť sa z chudoby 05 - Modified: 2023-03-23 15:17:40 - Feat.: - Title: Ford očakáva tento rok stratu z divízie elektromobilov zhruba tri miliardy dolárov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. marec 2023 18:29