Minister školstva Branislav Gröhling chce kvalitnejších absolventov, školy však zatiaľ zatvárať neplánuje.TASR
StoryEditor

Gröhling dá 80 miliónov eur na boj proti koronavírusu

16.07.2020, 11:29
Autor:
TASRTASR
Schválením schémy štátnej pomoci rezort školstva reaguje na aktuálnu mimoriadnu situáciu.

Ministerstvo školstva podporí projekty v oblasti výskumu a vývoja. K dispozícii má 80 miliónov eur. Informovali o tom z odboru komunikácie a protokolu rezortu školstva.

Ministerstvo ako sprostredkovateľský orgán Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII), vypracoval Schému štátnej pomoci pre dočasnú pomoc na podporu výskumu a vývoja relevantného pre COVID–19, ktorú schválila Európska komisia.

Tá umožní podporu výskumu a experimentálneho vývoja a tiež testovanie a rozširovanie infraštruktúr súvisiacich s výrobou produktov relevantných pre boj proti novému koronavírusu.

"Cieľom schémy je zvýšenie a urýchlenie vývoja a výroby produktov, ktoré môžu pomôcť v boji proti pandémii ochorenia COVID-19, ako sú očkovacie látky, nemocničné a lekárske prístroje, lieky a ochranné prostriedky," uviedlo ministerstvo.

Podporu tak dostanú oblasti zdravotníckych technológií zamerané na diagnostiku a terapiu pacientov, výskum a vývoj inovatívnych foriem prepravy biologického materiálu, vývoj novej diagnostiky a testovanie na COVID–19.

"Rezort školstva považuje za dôležité podporiť pôsobenie odborníkov vo sfére výskumu a inovácií, prostriedky preto budú smerované aj na podporu stabilizácie pracovných miest a vysoko kvalifikovaných technických pracovníkov," tvrdí ministerstvo. Zabezpečiť sa má aj podpora zapojenia sa slovenských výskumných inštitúcií do medzinárodných výskumných projektov.

Schválením schémy štátnej pomoci rezort školstva reaguje na aktuálnu mimoriadnu situáciu a do konca júla plánuje vyhlásiť dve výzvy na dopytovo orientované projekty zamerané špeciálne na pomoc v boji proti pandémii nového koronavírusu.

Projekty budú podporené z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci OPII a sú určené pre žiadateľov zo všetkých sektorov, teda vysokých škôl, podnikateľov, neziskových organizácií, verejných výskumných organizácií či Slovenskej akadémie vied.

22. máj 2022 03:13