StoryEditor

Plán obnovy za miliardy je vonku: prehľad ôsmich najdôležitejších zmien, ktoré čakajú Slovensko

15.09.2020, 16:38
Približne dvesto reforiem, ktoré majú Slovensku pomôcť vyrovnať sa európskym krajinám, by mala vláda oficiálne predstaviť v najbližších dňoch.

Premiér Igor Matovič odletel koncom júla do Bruselu. Zúčastnil sa na rokovaniach, ktorých výsledkom bola „geniálna správa pre Slovensko“. Bol ňou fakt, že Európska únia prispeje našej krajine 7,5 miliardy eur. Túto sumu má štát využiť na pripravovaný Plán obnovy. Jeho návrh kreslila vláda v spolupráci s analytikmi Inštitútu finančnej politiky či Útvaru hodnoty za peniaze za zatvorenými dverami.

​​​Premiér medzičasom informoval, že obsahuje zhruba 200 reforiem. „Z toho musíme vybrať päť až šesť kľúčových, lebo iné nestihneme,“ uviedol. Prezident Slovenskej asociácie finančníkov Andrej Révay pritom v rozhovore pre HN tvrdí, že pre Slovensko sú dôležité reformy v podnikateľskej legislatíve, nastavenie daňového mixu a reforma vzdelávacieho systému a vymožiteľnosti práva.

Plán by mal Matovič spolu s ministrom financií Eduardom Hegerom oficiálne predstaviť v najbližších dňoch. Hospodárske noviny sa k tomuto 90-stranovému dokumentu dostali skôr. Prinášame vám tak prehľad ôsmich najdôležitejších zmien, ktorými Slovensko prejde počas nasledujúcich rokov.

1. Fiškálne reformy
Nevyrovnané verejné financie, neefektívne investície či nedodržiavanie daňovej disciplíny sú základnými problémami, ktorým čelí naša ekonomika....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 09:26