StoryEditor

Úroky už nemajú priestor na pokles

23.10.2020, 00:00
Veľké banky by sa mohli do „boja“ o klienta zapojiť masívnou marketingovou kampaňou či novými produktmi, tvrdí prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes.

Najprv prišla UniCredit s úrokom 0,39 percenta pri trojročnej fixácii a naposledy Prima banka so sadzbou 0,40 percenta pri fixácii na 40 mesiacov. Čaká bankový sektor hypotekárna vojna?
Banky už dlhodobo bojujú o klienta a tento boj ešte viac zvýraznila pandemická situácia, počas ktorej hrozí spomalenie nakupovania nehnuteľností a financovania nového bývania. Práve preto je tu väčší potenciál na refinancovanie úverov, pri ktorom počúvajú klienti najviac práve na výšku úrokovej sadzby. Áno, dá sa očakávať, že sa peňažné domy budú viac zameriavať na tento parameter. Na druhej strane v rámci sadzieb už reálny priestor na pokles nie je, takže zásadné znižovanie by som neočakával. Priestor vzniká skôr v marketingu a oslovení klienta inými benefitmi, konsolidácia a refinancovanie úverov sa totiž bude riešiť ešte dlho.

Môžeme teda očakávať ďalšie podobné akcie?
Určite áno. UniCredit a Prima banka kladú značný dôraz na zvýšenie trhového podielu a toto je práve spôsob, ako získať nových klientov. Veľké banky skôr využijú priestor na to, aby zákazníkov oslovili inými benefitmi, ako napríklad množstvo pobočiek, bankomatov a podobne, vďaka čomu nemusia tak intenzívne súperiť v oblasti úrokových sadzieb.


Veľké banky však zatiaľ mlčia a na predchádzajúce kroky nereagovali. Bude toto ticho pokračovať?
Ťažko...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 06:23