V roku 2023 už odporúčame plnú, najmenej jednopercentnú konsolidáciu, vraví šéf rozpočtovej rady Ján Tóth.HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Veľké znižovanie dôchodkov: Hrozba bola reálna, hovorí pre HN šéf rozpočtovej rady Tóth

23.11.2020, 23:00
Ak rodičovský pilier, tak ho treba vykompenzovať, myslí si Ján Tóth, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Hneď po nástupe do funkcie ste dostali úlohu: zhodnotiť návrh rozpočtu na tri roky. Väčšinu viny za situáciu vo verejných financiách dávate bývalým vládam. Necítili ste tlak byť v prvom hodnotení voči ministrovi Eduardovi Hegerovi mierny?
Nemyslím si. Snažili sme sa analyzovať súčasnú situáciu poctivo. Je komplikovaná, máme tu veľký vplyv krízy a zároveň v trajektórii veľké deficity a dlhy. V našej analýze sme si kládli otázku, kde spočívajú korene súčasnej situácie.

A kde teda?
Zásadný vplyv na aktuálnu výšku deficitu má kríza, ako aj predkrízová hospodárska politika. Tá bola nastavená tak, že na konci dobrých čias by sme mali vyše trojpercentný deficit, to znamená, že by sme nespĺňali ani bruselský maximálny limit na deficit. Zatiaľ čo vplyv krízy je ešte väčší, je len dočasný. A teda sú to prísľuby z minulosti, ktoré budú zaťažovať naše verejné financie dlhodobo. Podobne je to aj v dlhu. Ak by sme si plnili naše vlastné rozpočtové ciele a neprejedli nadpríjmy v dobrých časoch, mohli sme mať dlh nižší takmer o desať percent HDP.


Pozitívne ste hodnotili, že rozpočet je realistický, dokonca až príliš opatrný. Vy odhadujete, že taký veľký deficit naozaj nebude. Nie je toto nafúknutie negatívom?
Veľký rozdiel máme len v tomto končiacom sa roku. Áno, v normálnych časoch je možno dobré byť relatívne blízko plánovaného čísla a mohla by byť kritika, že je to takto vzdialené. No predsa len je zodpovednejšie počítať skôr s horším výsledkom, než sa spoliehať na lepší. A hlavne nevyspytateľná pandémia to ospravedlňuje. Chápem ministra financií, že ak sa pandemická situácia náhle zhorší, tak chce mať rezervu na to, aby mohol okamžite pomôcť ekonomike novým stimulom a nemusí ísť do parlamentu. Stále nevieme, ako sa bude vyvíjať do konca roka a či tu nehrozí nejaké zásadnejšie vypnutie ekonomiky. A táto rezerva sa vytvárala ešte začiatkom leta, keď bola neistota veľmi veľká.

Na zníženie rizika udržateľnosti z vysokého do stredného pásma potrebujeme podľa vás dve veci. Prvou je dôchodková reforma, ku ktorej...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-06-23 12:06:27 - Feat.: - Title: Agroexpert pre HN: Pšenica sa pre sever Afriky stáva nedostupnou 02 - Modified: 2022-06-23 16:42:23 - Feat.: - Title: Juraj Krúpa: Nie je asi nič transparentnejšie ako my. V kuloároch neudržíme nič, každú hádku máte live 03 - Modified: 2022-06-22 13:36:58 - Feat.: - Title: Kominár Andrej: Raz som v komíne našiel peniaze nebohej pani, ročne spravíme aj 600 komínov 04 - Modified: 2022-06-22 12:02:08 - Feat.: - Title: Náš syn chce byť vojakom, muž sa mi najprv nepáčil. Zelenská prehovorila o súkromí a rodine 05 - Modified: 2022-06-22 11:06:04 - Feat.: - Title: Architektka Bratislavy pre HN: Tvorbou novej viedenskej štvrte sme sa inšpirovali aj v Petržalke
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. jún 2022 16:10