Rada znie – zbytočne nemeškajte. „Akcie na letenky spúšťame s leteckými spoločnosťami väčšinou šesť až osem týždňov pred odletom, pri nízkonákladových spoločnostiach zhruba štyri týždne do odletu, ale nemusí to byť pravidlom,“ vysvetľuje Miroslava Zelenáková, Country Manager Slovakia portálu superletuska.sk. Záleží tiež, či uprednostňujete ekonomickú triedu alebo si radšej priplatíte za pohodlie. Niekedy pre vás môže byť výhodné letenky si najskôr len rezervovať, kým budete mať istotu, že určite poletíte. Pri nízkonákladových prepravcoch nie je možné uskutočniť nezáväzné rezervácie, rovnako tak stornovať už zakúpenú letenku. Dobre si to teda rozmyslite.Flickr
StoryEditor

Slovenskí dovolenkári sa nemusia báť, že prídu o peniaze za zájazdy, tvrdí ministerstvo

22.01.2021, 13:22
Autor:
TASRTASR
Žiadna z cestovných kancelárii na Slovensku zároveň rezortu dopravy neavizuje, že by jej do konca leta hrozil krach.

Poistenie proti insolventnosti má v súčasnosti až 85 percent pripravovaných zájazdov. Na všetky odložené zájazdy z minulého roka je poistná zmluva platná bez ohľadu na to, či cestovná kancelária získala poistenie na rok 2021.

Do konca augusta sa musí cestovná kancelária s klientom dohodnúť na náhradnom plnení alebo do 14 dní vrátiť všetky zaplatené prostriedky.

​V prípade krachu cestovnej kancelárie tak cestujúci neprídu o svoje peniaze. Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf.

Zatiaľ krach nehrozí 

Žiadna z cestovných kancelárii na Slovensku zároveň rezortu dopravy neavizuje, že by jej do konca leta hrozil krach.

"Na ministerstve dopravy sa tejto situácii intenzívne venuje pracovná skupina zložená zo zástupcov cestovných kancelárií, poisťovní, Slovenskej bankovej asociácie, Národnej banky Slovenska, ale aj ministerstva financií a hospodárstva, ktorých cieľom je uchrániť podnikateľov a nastaviť podmienky tak, aby boli v súlade s európskymi pravidlami. Teší nás, že poisťovne našli v týchto ťažkých časoch spoločnú reč s cestovnými kanceláriami," skonštatovala štátna tajomníčka MDV Katarína Bruncková.

Ministerstvo dopravy spustilo v decembri schému pomoci, v rámci ktorej sa podnikatelia v cestovnom ruchu vrátane cestovných kancelárií pri poklese tržieb o viac ako 40 percent môžu uchádzať o finančnú podporu zo 100-miliónového balíka. Ministerstvo v týchto dňoch vypláca viac ako 11 miliónov eur.

Štátna pomoc 

"Aj vďaka tejto schéme pomoci sa optika poisťovní na cestovné kancelárie trochu zmenila a sú ústretovejšie. Počet poistených cestovných kancelárií stále stúpa," priblížil prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes.

MDV sa zaoberá aj návrhom na vytvorenie tzv. garančného fondu pre prípad, že niektorá cestovná kancelária príde o poistenie insolventnosti.

Na tomto návrhu pracuje spolu so zástupcami poisťovní a cestovných kancelárií. Rezort dopravy by chcel, aby fungoval od roku 2022.

21. máj 2022 23:42