TASR/AP
StoryEditor

Respirátory budú bez dane, poslanci schválili novelu z Hegerovej dielne

05.02.2021, 10:39
Autor:
TASRTASR
Rezort predpokladá, že zavedenie nulovej sadzby bude mať na rozpočet verejnej správy negatívny vplyv a zo štátnej pokladnice v tomto roku ukrojí viac ako 15 miliónov eur.

Na Slovensku sa zavedie nulová sadzba dane z pridanej hodnoty na osobné ochranné prostriedky, ktoré slúžia na zabezpečenie vyššej ochrany dýchacích orgánov, a ktoré sú filtračnou tvárovou polomaskou kategórie FFP2 a FFP3.

Počíta s tým novela zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 z dielne Ministerstva financií, ktorú v piatok schválilo plénum Národnej rady.

Za návrh hlasovalo všetkých 118 prítomných poslancov. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.

"Účelom novely zákona je zabezpečenie lepšej cenovej dostupnosti účinnej ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19, keďže uplatňovanie nulovej sadzby DPH na uvedené tovary predpokladá zníženie ceny pre konečného spotrebiteľa," vysvetlil rezort financií v materiáli. Toto opatrenie má trvať do 30. apríla tohto roka.

Rezort predpokladá, že zavedenie nulovej sadzby bude mať na rozpočet verejnej správy negatívny vplyv a zo štátnej pokladnice v tomto roku ukrojí viac ako 15 miliónov eur.

01 - Modified: 2025-12-03 18:51:37 - Feat.: - Title: ZMOS apeluje na poslancov. Zachovajte päťpercentnú DPH pre sociálne podniky, inak sú v ohrození, tvrdí Božik 02 - Modified: 2025-12-03 14:30:00 - Feat.: - Title: Daňové podvody pod drobnohľadom: Finančná správa chce zvýšiť efektivitu v ich odhaľovaní 03 - Modified: 2025-11-11 17:45:07 - Feat.: - Title: Susko rokoval s hlavnou prokurátorkou EÚ: Sme pripravení prijať ďalšie legislatívne opatrenia, ak bude treba 04 - Modified: 2025-11-11 17:06:34 - Feat.: - Title: KDH reaguje na hlavnú prokurátorku EÚ: Ak by vláda riešila podvody s DPH, nemusela by byť ďalšia konsolidácia 05 - Modified: 2025-11-11 14:21:54 - Feat.: - Title: Hlavná európska prokurátorka: Pol miliardy eur pre Slovensko je v rukách zločincov, ste centrom podvodov s DPH
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 08:30