StoryEditor

Miliarda eur: vládny liek na ekonomickú druhú vlnu

10.02.2021, 19:00
Jedným zo zdrojov pokrízovej obnovy hospodárstva je úplné vyčerpanie COVID rezervy.

Jedna miliarda eur. Túto sumu si človek len ťažko predstaví. Je to viac, než verejná správa vybrala v roku 2019 na daniach z nehnuteľností a motorových vozidiel aj bankového a hazardného odvodu dokopy.

A takúto veľkú rezervu na podporu ekonomiky si vláda vložila do rozpočtu na tento rok. Ministerstvo financií ju chce aj minúť, a to do posledného eura. Najdrahšou položkou bude Prvá pomoc plus plus, na ktorú už takmer 800 miliónov eur šlo aj v roku 2020.

​Minister financií Eduard Heger jej pripisuje nemalé zásluhy. „O úspechu rozhodla včasná a vhodná reakcia vlády,“ hovorí Heger. Úspech, o ktorom hovorí, je minuloročný 5,8-percentný prepad ekonomiky. Ten nás poslal do ekonomickej minulosti na úroveň roka 2017. Mohlo to však byť oveľa horšie.

V júni ministerskí analytici očakávali prepad až do roka 2015. Vyčerpanie miliardovej rezervy nám zase tento rok pomôže posunúť sa bližšie k predkrízovej úrovni. Zatiaľ však prerastieme iba objem HDP z roku 2018.

Pád bol miernejší

Výkon ekonomiky v roku 2020 sa podľa novej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky prepadol o 5,8 percenta. To je výrazná zmena k lepšiemu, keďže ešte v septembri to videli na mínus 6,7 percenta. Podľa Hegera nám v závere roka pomohlo niekoľko mechanizmov.

Dobrý výkon priemyslu sa odrazil na ziskoch z exportu, zároveň však držal aj zamestnanosť. To na revanš podržalo spotrebu domácností, ktorá počas celého krízového roka poklesla len o 0,6 percenta.

Zamestnanosť však podľa Hegera udržali a...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-10-01 08:41:51 - Feat.: - Title: Po voľbách prišlo sklamanie. Demokrati vyhodnotia neúspech v predsedníctve 02 - Modified: 2023-09-29 12:33:16 - Feat.: - Title: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zvýšila predpokladanú úroveň deficitu verejnej správy 03 - Modified: 2023-09-29 08:20:16 - Feat.: - Title: Česká ekonomika klesla o 0,6 percenta, priemerná mzda dosahuje vyše 44-tisíc korún 04 - Modified: 2023-09-28 14:18:35 - Feat.: - Title: Ekonomika Spojených štátov si udržala tempo rastu podľa očakávaní 05 - Modified: 2023-09-28 14:50:09 - Feat.: - Title: Slovenskej ekonomike hrozí šok. Veľkosť prepadu závisí od krokov novej vlády, varuje rezort financií
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. október 2023 06:16