TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Na digitalizáciu Slovenska pôjde z plánu obnovy 615 miliónov eur

29.04.2021, 07:46
Autor:
TASRTASR
Cieľom prvej reformy v kontexte digitalizácie je nasadenie eGovernment riešení pre 16 prioritných životných situácií pre občanov a podnikateľov a poskytnutie platformy IT nástrojov.

Plánované množstvo peňazí, ktoré chce Slovensko minúť z plánu obnovy na digitalizáciu, je celkovo 615 miliónov eur.

Z toho 309 miliónov eur by malo ísť na zlepšenie elektronických služieb štátu, 183 miliónov eur na rozvoj digitálnej ekonomiky a inovácií, 69 miliónov eur na rozvoj digitálnych zručností seniorov a znevýhodnených skupín a 54 miliónov eur na podporu kybernetickej a informačnej bezpečnosti. Vyplýva to z návrhu reformného plánu, ktorý v stredu odobrila vláda.

​Cieľom prvej reformy v kontexte digitalizácie je nasadenie eGovernment riešení pre 16 prioritných životných situácií pre občanov a podnikateľov a poskytnutie platformy IT nástrojov nevyhnutných pre budovanie a poskytovanie zrozumiteľných a používateľsky prívetivých digitálnych služieb do ucelených životných situácií.

Veľkosť investície na jednu životnú situáciu sa pohybuje v priemere vo výške 1,7 milióna eur.

Ďalší balík investícií by mal ísť do digitálnej transformácie poskytovania služieb verejnej správy, pričom cieľom reformy je skrátenie trvania vybavenia verejných služieb optimalizáciou a automatizáciou procesov využívajúc kapacity centrálnej platformy IT zdrojov a dokončenie digitálnej transformácie 42 informačných systémov. Náklady na prvú investíciu vyčíslili na 179,9 milióna eur a na druhú 129,4 milióna eur.

Treťou reformou v oblasti digitalizácie má byť konektivita, ktorej cieľom je napríklad to, aby všetky domácnosti mali do roku 2030 prístup k internetovému pripojeniu s rýchlosťou minimálne 100 megabitov za sekundu. Všetky investície v tejto oblasti však budú financované z Európskych štrukturálnych investičných fondov (EŠIF) a v materiáli sú uvedené len pre úplnosť.

Ďalšou investíciou je zapojenie sa do cezhraničných európskych projektov vedúcich k budovaniu digitálnej ekonomiky. Bude to stáť 104 miliónov eur. Implementácia má spočívať vo vybudovaní siete európskych centier digitálnych inovácií, v uvedení superpočítača do prevádzky, v zriadení siete kvantových komunikačných uzlov či vo vytvorení jazykových datasetov.

Ako piatu investíciu uviedli autori komponentu podporu projektov zameraných na vývoj a aplikáciu top digitálnych technológií. Stáť to bude 74,8 milióna eur.

"Investícia je zameraná na vytvorenie nástroja, v rámci ktorého bude možné finančne podporiť výskum a tvorbu aplikačných riešení v oblasti digitálnych technológií. Podpora bude takisto smerovaná do úspešných slovenských projektov v rámci priamo riadených programov," uviedli v materiáli.

Z tohto komponentu chce štát tiež podporiť aj hackathony, teda vývoj inovatívnych riešení. Na to chce minúť z plánu obnovy 3,8 milióna eur, zorganizovať sa má 20 hackathonov v najbližších piatich rokoch.
Investovať chce Slovensko aj do posilnenia preventívnych opatrení, zvýšenie rýchlosti detekcie a riešenia incidentov vo sfére kybernetickej bezpečnosti, celkové náklady odhadli na 35,6 milióna eur. Peniaze, konkrétne 4,2 milióna eur, by mali ísť aj na rekonštrukciu a dobudovanie 72 priestorov vrátane ich procesného zabezpečenia v rámci prevádzky informačných systémov kritickej infraštruktúry.

Na zlepšovanie digitálnych zručností seniorov a nákup a rozdanie tabletov pre nich vyčlenili z plánu obnovy takmer 70 miliónov eur.

01 - Modified: 2023-05-31 21:50:53 - Feat.: - Title: Tajomník talianskej vlády poprel, že nariadil odpočúvanie novinárov a poslancov 02 - Modified: 2023-05-31 08:11:25 - Feat.: - Title: Vláda schválila zmeny na ministerstvách: Dvoch štátnych tajomníkov vymenovala, jedného odvolala 03 - Modified: 2023-05-31 07:44:33 - Feat.: - Title: Ambulantné pohotovosti budú dostávať viac peňazí, rozhodla vláda 04 - Modified: 2023-05-31 08:27:45 - Feat.: - Title: Vyjadrenia po rokovaní vlády 05 - Modified: 2023-05-29 20:12:29 - Feat.: - Title: Vláda by mohla v rámci programového vyhlásenia prijať stratégiu v boji proti hoaxom, tvrdí Ódor
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. jún 2023 06:49