TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Viskupič z SaS chce k rozpočtu nové dáta. Debata o novele bola extrémne krátka, tvrdí

22.05.2021, 13:56
Autor:
TASRTASR
Marián Viskupič zdôraznil, že celý návrh novely rozpočtu je postavený na marcových prognózach, kedy zúrila druhá vlna pandémie.

Predseda finančného výboru Marián Viskupič (SaS) vyzdvihuje, že novelu zákona o rozpočte treba postaviť na nových dátach, v ktorých sa zohľadní lepšia pandemická situácia.

Šéf hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) však dodáva, že v novele ide o účtovné zmeny. Mnohé výdavky sa presunuli z konca minulého roka, iné sa zase týkajú zlej situácie v januári a vo februári pre pandémiu nového koronavírusu.

Obaja sa však zhodli na tom, že slovenskú štátnu pokladnicu čakajú lepšie časy, čo sa týka príjmovej stránky.

Exminister práce Ján Richter (Smer-SD) však potom nerozumie, na čo je potrebných ďalších 3,4 miliardy eur a novelu rozpočtu považuje za rozvrat verejných financií. Názory si vymenili v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.


Viskupič zdôraznil, že celý návrh novely rozpočtu je postavený na marcových prognózach, kedy zúrila druhá vlna pandémie.

"My hovoríme, že by bolo dobré počkať a aby sa urobili júnové prognózy, kde sa už ukáže to, že ekonomika sa štartuje," vyjadril sa Viskupič s tým, že ekonomika už v prvom kvartáli rástla a zvyšuje sa aj výber dane z pridanej hodnoty (DPH).

Kremský uznal, že hotovostný vývoj na Slovensku nie je zlý. Dodal však, že napriek zlepšujúcej sa situácii treba vytvárať poistky a rezervy, pretože nik nevie, čo sa bude diať na jeseň.

V koalícii je podľa neho už 90-percentná zhoda na novele, pracujú na tom, aby sa dohodli.

Viskupič dodal, že SaS je pripravená na kompromisy, ich návrh je zvýšenie výdavkov o 1,6 miliardy eur, koaličná strana chce kompromis hľadať niekde medzi týmto číslom a medzi 3,4 miliardami eur navrhnutými ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO).

Richter kritizuje postoj koalície k rozpočtu. Samotný zákon roka bol podľa neho zle prijatý, keďže už v čase jeho vytvárania sa vedelo, že sa Slovensko nachádza v kríze.

Niektoré položky boli podľa neho podhodnotené, napríklad pri Sociálnej poisťovni. "Objektívne treba povedať, že hrozí rozpad verejných financií," poznamenal Richter.

Na margo toho, že sa novela má prijímať v skrátenom režime Kremský uviedol, že pokiaľ vie, vždy sa zmeny v rozpočte robia v skrátenom legislatívnom konaní. Ide o to, aby novela vstúpila do platnosti čo najskôr.

Viskupič však kritizuje, že debata o novele bola vo všeobecnosti extrémne krátka, pretože v utorok bola novela predstavená na koaličnej rade, v stredu ju prijala vláda a poslala do parlamentu a už vo štvrtok mala byť schvaľovaná poslancami.

01 - Modified: 2023-05-11 12:47:42 - Feat.: - Title: Česká vláda oznámila opatrenia, ktorými chce znížiť deficit o 94 miliárd korún 02 - Modified: 2023-05-06 10:54:06 - Feat.: - Title: Kto by mohli byť ministri úradníckej vlády? Padajú prvé mená, ide o známe osoby 03 - Modified: 2023-05-05 08:44:30 - Feat.: - Title: Návrh zákona Smeru zníženiu cien potravín nepomôže, tvrdí poslanec SaS Viskupič 04 - Modified: 2023-05-03 09:49:54 - Feat.: - Title: XXL balenia a tieto potraviny nechajte v regáli. Poradíme vám, ako ušetriť, ale napriek tomu jesť kvalitne 05 - Modified: 2023-05-02 09:19:27 - Feat.: - Title: Deficit rozpočtu vzrástol v apríli o vyše polovicu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. máj 2023 21:45