Vlani na jeseň podpísali rezort hospodárstva a mesto Košice memorandum o využití geotermálnych vrtov v Ďurkove. Potreba projektu je zjavná aj vzhľadom na vojnu na Ukrajine a možné obmedzenia ruského plynu. Kedy v ňom nastane ďalší posun?
Geotermálna energia na Slovensku má budúcnosť a z hľadiska svojho potenciálu sa ako najperspektívnejšia lokalita u nás ukazuje práve Košická kotlina, ktorá je charakteristická prítomnosťou geotermálnych podzemných vôd s teplotou 120 až 160 ºC, a to v hĺbke menšej ako tritisíc metrov. V prípade projektu, ktorý spomínate, ide o lokalitu Svinica – Ďurkov, ktorá sa nachádza približne 15 km od Košíc. Výsledky troch geotermálnych prieskumných vrtov navŕtaných už v rokoch 1998 a 1999 potvrdili geotermálny zdroj s tepelným potenciálom najmenej 100 MWt. Následne v štúdiách realizovateľnosti vypracovaných spoločnosťami CFG Orleans – Francúzsko, Virkir Reykjavik – Island a Slovgeoterm Bratislava z rokov 2001 až 2002, boli stanovené parametre využitia geotermálnej energie pre mesto Košice. Podľa tejto koncepcie sa má teplo z oblastí vrtov dopravovať potrubím z tepelného centra v Olšovanoch do našej teplárne v Košiciach.
Povedali ste, že vrty a štúdie realizovateľnosti existujú už 20 rokov. Prečo sa teda geotermálna energia v Košiciach stále nevyužíva?
Dôvodov je viacero. Už štúdie hovorili o tom, že k úspešnej realizácii projektu sú potrebné dotačné prostriedky až v úrovni 100 percent projektovaného diela. Druhý z dôvodov, respektíve podmienkou spustenia projektu, bol dlhodobý kontrakt s vtedajšou spoločnosťou TEKO na nákup tepla z geotermálneho zdroja. Predchádzajúce manažmenty teplárne v Košiciach sa takémuto záväzku bránili a paradoxne radšej nakupovali uhlie, odvolávajúc sa na ekonomické dôvody. Geotermálne vrty financoval, a teda logicky sa stal aj ich vlastníkom Slovenský plynárenský priemysel. Ten, ako vieme, tiež prešiel reštrukturalizáciou a vystriedali sa v ňom viacerí akcionári. Dnes sú vrty a s nimi spojené ďalšie pr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.