TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Slovensko je v zložitej situácii. ÚRSO nevylučuje zavedenie mimoriadnej regulácie energií

24.03.2022, 09:18
Autor:
TASRTASR
Návrh riešení predložený Komisiou zavádza povinnosť naplniť zásobníky plynu na minimálne 80 percent na ďalšiu zimu s cieľom zaistiť bezpečnosť dodávok energií.

Slovensko sa z dôvodu vojnového konfliktu na Ukrajine nachádza v oblasti energetickej bezpečnosti vo veľmi zložitej situácii. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) preto analyzuje všetky možnosti vrátane prípadného zavedenia inštitútu mimoriadnej regulácie.

​Vo štvrtok to uviedol predseda úradu Andrej Juris s tým, že by išlo o reguláciu v súlade s rámcom, ktorý stanoví Európska komisia.

"V tejto súvislosti pre možnosti ďalšieho vývoja budú podstatné aj závery z aktuálneho samitu Rady na úrovni premiérov, kde EK predstaví ďalšie opatrenia na posilnenie bezpečnosti dodávok energie a na elimináciu negatívnych dosahov vysokých cien energií," uviedol Juris. Mimoriadnu reguláciu môže úrad vykonať len po predchádzajúcom prerokovaní s Európskou komisiou.

Tá v stredu zverejnila stanovisko k súčasnej situácii na globálnych a európskych trhoch s energiami. Predstavila súbor návrhov na prijatie rýchlych opatrení, ktoré by mohli viesť k zabezpečeniu dodávok energie na budúcu zimu a zároveň zmierniť tlak na ceny s vysokým dosahom na všetkých účastníkov trhu.

Návrh riešení predložený Komisiou napríklad zavádza povinnosť naplniť zásobníky plynu na minimálne 80 percent na ďalšiu zimu s cieľom zaistiť bezpečnosť dodávok energií.

Táto úroveň sa v nasledujúcich rokoch zvýši na 90 %. Komisia okrem toho v reakcii na obavy týkajúce sa pretrvávajúcich vysokých cien energií prijala oznámenie, v ktorom sa stanovujú možnosti trhovej intervencie na európskej a vnútroštátnej úrovni a posudzujú sa výhody a nevýhody každej z nich.

23. jún 2022 11:58